• https://www.twitter.com/AjansAfrika
FRANSA'DAN CEZAYİR'E YENİ JEST

Fransa parlamentosunda kabul edilen yasayla, 19 Mart, 1954-1962 yılları arasındaki Cezayir Savaşı'nın kurbanlarını "anma günü" ilan edildi.

Fransa parlamentosunda kabul edilen yasayla, 19 Mart, 1954-1962 yılları arasındaki Cezayir Savaşı'nın kurbanlarını "anma günü" ilan edildi.

Meclisin ardından senato genel kurulu, yapılan oylamayla söz konusu anma günü ile ilgili yasa tasarısını kabul etti.

Oylamada, 181 "evet", 155 "hayır" oyu çıktı.

Siyasi gözlemciler, Cumhurbaşkanı François Hollande'ın Cezayir'e Aralık ayında yapacağı ziyaret öncesi söz konusu yasayla bu ülkeye "yeni bir jest" yaptığı görüşünde.

Hollande, geçen ay, Paris'e 1961 yılında, bağımsızlık isteyen Cezayirlilerin düzenlediği gösterinin kanlı bir şekilde polis tarafından bastırılıp, yüzlerce Cezayirlinin katledilmesini devletin resmen tanıdığını açıklamıştı.

Hollande'ın, Cezayir'e yapacağı ziyarette, bu ülke yönetimini Afrika ülkelerinin önderliğindeki Mali'ye yapılacak uluslararası askeri müdahale konusunda ikna etmek için çalışması bekleniyor.

Cezayir'de verilen Bağımsızlık mücadelesi sonunda Fransa milyonlarca insanın katili olarak bu ülkedeki sömürge yönetimine son vermek zorunda kalmıştı.

AJANS AFRİKA

  
1527 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret65615
Saat
Takvim
AFRİKA DERGİSİ