• https://www.twitter.com/AjansAfrika
MALİ'DE ENSARUDDİN BÖLÜNDÜ

Kuzey Mali'de silahlı mücadele veren Ensaruddin Hareketi'ne bağlı bir grup, yönetici Alghabass Ag Intallah'ın önderliğinde ayrıldıklarını ve 'Azavad İslami Hareketi'ni kurduklarını açıkladı.

Mali'de beklenen oldu ve Ensaruddin hareketine bağlı bir kanat yeni bir oluşuma giderek hareketten ayrıldığını açıkladı.

İsmini 'Azavad İslami Hareketi' olarak açıklayangrup, bir açıklama yaparak, her türlü terör ve şiddet eylemine karşı çıktığını belirtti ve Mali krizine siyasi çözüm çağrısında bulundu.

Açıklamada, Fransa ve Mali güçlerinin, kapsamlı siyasi çözüme bir fırsat tanınması için ülkenin kuzeyindeki silahlı gruplara yönelik saldırılarına son vermeleri çağrısında da bulunuldu.

"BÖLÜNME BEKLENİYORDU"

Ensaruddin hareketi sözcüsü Sanda Veled daha önce yaptığı açıklamada, Batılı istihbarat örgütlerini, Ensaruddin'i bölmeye çalışmakla suçlamıştı.

Ensaruddin hareketiyle birlikte mücadele eden Azavad Ulusal Kurtuluş Hareketi'ne bağlı olduğu tahmin edilen bu yeni grubun bölgedeki seyri değiştirebileceği tahmin ediliyor.

AZAVAD KURTULUŞ HAREKETİ

Bölgede yaşayan Tuareg etnik grubunu temsil eden MNLA'nın amacının, bağımsız bir Tuareg devleti kurmak ya da federal yapıda bir idare oluşturmak olduğu biliniyor.

Uluslararası basın kuruluşları MNLA'yı bölgedeki diğer gruplardan ayırarak seküler yapısının altını çiziyor.

Ayrıca, MNLA'nın Paris'te bir ofisi bulunuyor.

Fransız müdahalesinin hemen sonrasında bazı yayın organları Paris'teki ofisin Fransız yetkililerle silahlı gruplara karşı ortak mücadele etme görüşmeleri yaptığını duyurmuştu.

  
1903 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret91916
Saat
Takvim
AFRİKA DERGİSİ