• https://www.twitter.com/AjansAfrika
FRANSA TİMBUKTU’YU BOMBALAMAYA BAŞLADI

İşgalci Fransız uçakları ilk defa şeriatla hükmeden İslami grupların elinde bulunan Timbuktu’yu bombaladı. Bombardıman sonucu Ensaru’d Din cemaati saflarından yaralananlar oldu. Şehrin dört bir yanında elektrik kesildi. Fransız uçakları geçtiğimiz Cumartesi gecesi işgalin başladığı onlarca günden bu yana ilk defa Timbuktu’yu bombaladı.

Görgü tanıklarının Sahra Medya’ya yaptığı açıklamaya göre Fransız uçakları Cumartesi gecesi saat 8 buçukta ‘Kaddafi evleri’ olarak bilinen ve Timbuktu’nun güneybatısındaki Sanfil semtinde kalan umumi hizmet tesislerini bombaladı.

 

Bombardımanın ardından şehrin dört bir yanında elektrikler kesildi. Ensaru’d Din uçaksavarlarının uçakları hedef almasından önce bazı şehir sakinleri şehirden kaçarak yakındaki kum tepelerine sığındı.

Fransız uçakları Pazartesi sabahı fecir vakti şehri tekrar bombaladı. Bu sefer şehrin batı kapısında parketmiş; Ensaru’d Din Cemaati’ne ait silah ve patlayıcı yüklü bir aracı hedef aldı.

Bir görgü tanığı şöyle konuştu: ‘Bombalanan RPJ yüklü araç dört bir yandan patladı. Allah’a hamdolsun araç evlerimizden uzakta idi.’

Ensaru’d Din’den bir komutan, bombardıman sonucu cemaatin saflarında ölen olmadığını ancak yaralananlar bulunduğunu açıkladı.

Tarihi Timbuktu şehrinde geçtiğimiz hafta şehirlerin bombalanmasının durdurulmasını talep eden ve Fransa’nın Mali’ye müdahalesini kınayan gösteriler düzenlenmişti.

Fransız hava kuvvetleri Kidal, Lere ve Gao şehirlerinden sonra Timbuktu şehrini de bombalamaya başladı. 

Silahlı muhaliflerin bombalamalara rağmen şehri terk etmediği belirtiliyor. Kültürel mirasıyla ön planda olan Timbuktu'nun zarar görmesinden endişe ediliyor. 

Operasyonun başlamasından önce kuzeydeki grupların Timbuktu'da bulunan cami ve türbeleri tahrif ettiğine dair haberler yayınlanmıştı. UNESCO'nun 1988'den bu yana dünya kültürel mirasları listesinde bulunan şehrin şimdi hava saldırısı altında olmasına ne tür tepkiler verileceği merak ediliyor. 

Timbuktu, Sahra çölü havzasında 'İslam'ın yayılmasında büyük rol oynayan bir şehir. Şehirde Batı Afrika'nın en eski camileri Djingareyber, Sankore ve Sidi Yahya bulunuyor. Asırlarca bölgenin İslamî ve ilmî başkenti olan şehirde, 300 bin sayfalık tarihî yazıtlar da var. Bir kısmı 12. yüzyıldan kalma yazıtlarda İslam ilimleri ve astronomi alanında kıtanın en eski çalışmaları yer alıyor.

 

  
1861 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret91916
Saat
Takvim
AFRİKA DERGİSİ