• https://www.twitter.com/AjansAfrika
BATI AFRIKA'YA PENTAGON ÜSSÜ

Fransa'nın Mali'ye askeri müdahalesi ikinci haftasına girerken ABD de bölgeye askeri olarak yerleşmek için harekete geçti. Pentagon, Mali'ye Afrika'nın en büyük insansız hava aracı merkezini kuruyor. 300 askerin görev alacağı üs, Almanya'dan yönetilecek.

Fransa'nın Mali işgaline lojistik destek veren ABD, Mali'de bütün Batı ve Kuzey Afrika ülkelerini 'gözetleyecek' bir insansız hava araçları (drone) üssü kuruyor. New York Times gazetesinin haberine göre, Amerikalı yetkililer, Burkina Faso veya Nijer'in Mali sınırına kurulması düşünülen üssün amacını bölgedeki tehditlerin 'gözlenmesi ve aında yok edilmesi' olarak açıkladı.

Drone'ların keşif görevinde kullanılacağı ancak tehdit karşısında füze taşıma olasılığının da bulunduğu belirtildi. Uzmanlar Washington'un kararını, Sahra bölgesindeki El-Kaide etkisinin artmasına ve İslami grupların güçlenmesine bağladı. Mali'de devam eden çatışmaların yanı sıra geçtiğimiz hafta Cezayir'de onlarca insanın ölümüyle sonuçlanan rehine krizi ve ABD'nin Bingazi konsolosluğuna yapılan saldırının da kararın alınmasında etkili olduğu vurgulandı.

ÜS İÇİN EN BÜYÜK ADAY NİJER

Yaklaşık 300 Amerikan askerinin görev alacağı üssün Mali'nin komşusu Burkina Faso'da ya da Nijer'de kurulma ihtimali yüksek. Ancak önceki gün Nijer'le ABD arasında imzalanan ve Amerikan askerlerine yasal koruma sağlayan askeri işbirliği anlaşması, üssün Nijer'de kurulması olasılığını arttırıyor. ABD'nin Mali'ye 3 bin km uzaklıktaki Cibuti'de bir drone üssü bulunuyor. Burkina Faso'da ise Amerikan özel güvenlik şirketleri tarafından kullanılan drone'larla bölgede keşif uçuşları yapılıyor. Mali'deki drone üssü, Almanya'da bulunan ABD Afrika Komutanlığı (Africom) tarafından yönetilecek.

İNGİLİZ DRONE'LARI GİDİYOR

Geçtiğimiz günlerde de İngiltere'nin radara yakalanmayan Taranis 'hayalet drone'ları ilk kez Mali ve Müslüman Afrika olarak bilinen Pan-sahel kuşağındaki ülkelerde kullanacağı ortaya çıkmıştı. İngiliz medyasında çıkan haberlerde, füze taşıyabilen hayalet drone'ların iki hafta içinde Mali'de olacağı bildirilmişti.

İşgal için kesenin ağzını açtılar

Etiyopya'da düzenlenen Afrika Birliği zirvesine katılan ülkeler, Fransa'nın Mali işgaline destek için bağış yarışına girdi. Fas dışında 53 ülke, 500 milyon dolar yardım sözü verdi. Benin, Gana, Senegal, Nijerya ve Burkina Faso ise Mali'ye 3 bine yakın muharip asker gönderme vaadinde bulundu. Toplantıda Avrupa Birliği, IMF ve Arap Birliği temsilcileri de Fransa'nın savaş maliyetlerini karşılamak için 100 milyon doları aşkın yardım sözü verdi.

  
1603 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret77313
Saat
Takvim
AFRİKA DERGİSİ