• https://www.twitter.com/AjansAfrika
AB'YE GÖRE MISIR'DA YAŞANANLAR DARBE DEĞİL

Avrupa Birliği, Mısır'daki askerî darbeden sonra ülkenin üyeliğini askıya alan ve müdahaleyi kınayan Afrika Birliği ile mukayese edilmemesini istedi.

Askerî müdahaleyi ‘darbe' olarak nitelendirmemeye dikkat eden AB sözcüleri, “Biz Afrika Birliği değiliz, biz Avrupa Birliği'yiz. Mısır, Afrika Birliği'nin üyesi. Bizimle ilişkileri daha farklı.” dedi. Brüksel'de dün düzenlenen basın toplantısında askeri müdahaleye neden ‘darbe' demedikleri sorulan AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın sözcüsü Michael Mann, “Durumu nitelendirmek bizim işimiz değil. Bunu size bırakıyoruz. Biz söyleyeceğimizi söyledik.” karşılığını verdi.

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt'in önceki gün Afrika Birliği'nin Mısır'a tepkisini emsal vererek, ‘Demokrasi konusunda AB, Afrika'dan daha az endişeli olamaz.' dediği hatırlatılan Mann, üye ülkeler arasında AB pozisyonuna ilişkin hiçbir görüş ayrılığı olmadığını savundu. Sözcü, bütün üyelerin en kısa sürede demokratik sürece dönülmesi ve Mısır'da tek çıkış yolunun diyalog ve barıştan geçtiği konusunda mutabık olduğunu belirtti.

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, hafta sonu attığı tweet’inde Afrika Birliği'nin tavrının AB'ye örnek teşkil etmesi gerektiğini ifade etmişti. Bildt, “Afrika Birliği, Mısır'daki hadiselerle ilgili ilkeli bir tavır aldı. Üyeliğini askıya aldı. Demokrasi söz konusu olduğunda AB, Afrika Birliği'nden daha az endişeli olamaz.” demişti. Avrupa basınında da AB'nin ‘darbe' karşısındaki tutumunu eleştirenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Mısır'daki olayların kontrolden çıkarak durumun, ‘Suriye' haline dönebileceği' yorumlarına karşılık Ashton'ın sözcüsü, iki ülkenin farklı özellikler gösterdiğini, mukayesenin de doğru olmadığını belirtti. AB, Mısır'daki askeri darbeyi ısrarla ‘darbe' olarak nitelendirmekten imtina ediyor. Mann, en az 42 kişinin öldüğü dünkü katliamı kınayarak, sorumluların adalete teslim edilmesini istedi. Ordunun yönetime el koymasıyla ilgili, ‘Mısır ordusunun ülkede tehlikeli şekilde tırmanan tansiyona cevap verdiğini' savunan Mann, darbe sebebiyle Mısır'a mali yardımları askıya almalarının söz konusu olmadığını söyledi.

  
1448 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret77313
Saat
Takvim
AFRİKA DERGİSİ