• https://www.twitter.com/AjansAfrika
MOGADİŞU'DA TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ EK BİNASINA SALDIRI

Somali'nin başkenti Mogadişu'da Türk Büyükelçiliği'nin ek binasına düzenlenen bombalı saldırıda 1 özel harekat polisi şehit oldu.

Somali'nin başkenti Mogadişu'da Türk Büyükelçiliği çalışanlarının kaldığı ek bina önüne araçla gelen 3 saldırgandan ikisi çıkan çatışmada öldürüldü, diğerinin üzerindeki bombayı patlatması sonucu saldırgan ve 1 özel harekat polisi şehit oldu. Saldırıda 3 polis de yaralandı.

Dışişleri Bakanlığı kaynakları, büyükelçilik çalışanlarının kaldığı ek binaya yönelik saldırıda yaralanan 3 kişinin, saldırganlarla çatışmaya giren görevli polisler olduğunu belirtti.

Dışişleri kaynakları yaralı 3 özel harekat polisinden birinin durumunun ciddiyetini koruduğu bildirdi.

Dışişleri: Saldırıyı lanetliyoruz

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da "Türkiye, büyükelçiliğimiz çalışanlarını hedef alan bu alçakça saldırıyı en güçlü şekilde lanetlemektedir. Saldırıda şehit olan polis memurumuzun ailesi, yakınları ve mesai arkadaşlarına başsağlığı diliyor, yaralanan görevlilerimize acil şifa temenni ediyoruz. Mogadişu Büyükelçiliğimize karşı yapılan bu hain saldırının faillerinin süratle yakalanıp adalet önüne çıkarılmasını beklemekteyiz" denildi.

Açıklamada, Türkiye'nin kardeş Somali halkının yanında yer almaya ve Somali halkına yardım etmeye devam edeceği kaydedildi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından paylaştığı mesajda, "Daha önceden alınan güvenlik önlemleriyle daha fazla şehit vermemiş olmamız tek tesellimiz. Yaralı polislerimiz için de ambulans uçağımızı gönderiyoruz. Başta büyükelçimiz Kani Torun olmak üzere diplomatından sağlık görevlisine, emniyet mensubundan sivil toplum gönüllülerine, TİKA çalışanlarına kadar bayrağımızı kahramanca temsil eden herkese geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Aziz milletimiz duaları ve tüm imkanları ile sizin yanınızdadır” ifadesini kullandı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da yaralıların ambulans uçaklarla Türkiye'ye getirileceğini söyleyerek, "Öncelikle, şehidimize rabbimden rahmet, ailesine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Bu milletin, yarınlarında bu tip saldırılarla tekrar karşı karşıya kalmamasını rabbimden diliyorum" diye konuştu.

Somali yönetimi saldırıyı kınadı

Somali Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Abdurrahman Osman Yerisu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Somali hükümeti bu barbar ve vahşi saldırıyı en sert şekilde kınamaktadır" dedi.

Somali hükümetinin, Türk halkına taziyelerini ileten Yerisu, "Bu saldırı, Somali halkına yardım eden Türk kardeşlerimize korku salarak onları etkilemeyi hedeflemektedir. Türk kardeşlerimizin böylesi korkak saldırılardan etkilenmeyeceklerine eminiz" ifadesini kullandı.

Saldırıyı Şebab örgütü üstlendi

Terör saldırısını, El-Kaide'yle bağlantılı Eş-Şebab örgütünün üstlendiği belirtildi.

Şebab örgütü sözcüsü Ali Tıri, örgüte bağlı internet sitesi "Somalimemo"da yayımlanan açıklamasında, Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçiliği ek binasına düzenlenen bombalı saldırıyı, Şebab militanlarının planlı bir şekilde düzenlediğini ve patlamanın Türk yetkililer tarafından yönetilen hastanenin girişinde meydana geldiğini ifade etti.

Ambulans uçak gitti

Sağlık Bakanlığı tarafından Somali'deki Türkiye Büyükelçiliği ek binasındaki bombalı saldırıda yaralananları almak hazırlanan, ambulans uçak hareket etti.

Ankara'daki Esenboğa Havalimanı'ndan hareket eden ambulans uçak, saldırıda yaralanan polis memurlarıyla şehit polisin naaşı getirecek.

Amerika saldırıyı şiddetle kınadı

ABD yönetimi, Somali'deki Türkiye Büyükelçiliği ek binasına yönelik saldırıyı kınadı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, yaptığı yazılı açıklamada, "ABD, Mogadişu'daki Türk Büyükelçiliği'ne düzenlenen terör saldırısını şiddetle kınamaktadır" ifadesini kullandı.

Psaki, saldırıda hayatını kaybedenlerin aileleri ve sevdiklerine başsağlığı, yaralılara da acil şifa dileklerinde bulundu. Türkiye'nin, Somali'nin 20 yıllık çatışmalardan çıkmasına yardım etmede önemli rol oynadığını belirten Psaki, "Somali halkının, müttefikimiz Türkiye'nin ve Somali'de barış ve istikrar için çalışan uluslararası camianın tüm üyelerinin güçlü biçimde yanında yer alıyoruz" ifadesini kullandı.

Psaki, açıklamasında "Bu korkakça eylem, Somali halkının hak ettiği daha parlak, daha demokratik ve refah dolu bir gelecek için çalışmaya devam etme kararlılığımızı sarsmayacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

  
1351 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret65615
Saat
Takvim
AFRİKA DERGİSİ