• https://www.twitter.com/AjansAfrika
MOGADİŞU'DA TÜRKİYE İLE DAYANIŞMA GÖSTERİSİ

Somali'de Türk Büyükelçiliği ek binasına yapılan saldırı protesto edilerek, Türkiye ile dayanışma gösterisi düzenlendi.

Başkent Mogadişu'nun Benadir ilçesinde düzenlenen gösteriye katılan yüzlerce Somalili, ellerinde Türk bayrakları ile "Türkiye çok yaşa. Düşmanlarına ölüm" yazılı pankartlar taşıdı.

Saldırıyı kınayan göstericiler, Türk hükümeti ve Türk halkına destek sloganları attı.

Göstericilerden Ayşe Mahmud, "Hiç beklemediğimiz bir durum. Yaşananlardan dolayı çok üzgünüz. Türkiye böyle çirkin bir eylemi haketmiyor" diye konuştu.


Öte yandan Mogadişu Belediye Başkanı Muhammed Nur düzenlediği basın toplantısında, Türk Büyükelçiliği'ne yönelik saldırıyı kınadığını belirterek, "Türk halkı, en zor zamanda Somali halkına destek oldu, yardım gönderdi. Herkes Mogadişu'dan uzak dururken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bizi ziyaret etti. Gıda ve ilaç yardımına büyük ihtiyaç duyduğumuz dönemde Türkiye'den yardımlar geldi. Benzer saldırının olmasını engellemek için gerekli önlemler alınıyor" dedi.

Somali'nin başkenti Mogadişu'da Türk Büyükelçiliği ek binasına 27 Temmuz Cumartesi günü yapılan saldırıda 1 özel harekat polisi şehit olmuş, 4 polis yaralanmıştı. Yaralılar, 28 Temmuz Pazar günü Sağlık Bakanlığına ait ambulans uçakla Türkiye'ye getirilerek, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alınmıştı.

  
1362 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret76594
Saat
Takvim
AFRİKA DERGİSİ