• https://www.twitter.com/AjansAfrika
NİJER CUMHURBAŞKANI TÜRKİYE'DE

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Nijer Cumhurbaşkanı Issoufou Mahamadou,Çankaya Köşkü'nde ortak basın toplantısı düzenledi. Türkiye ile Nijer arasında 15. yüzyılda başlayan ilişkilerin 1912 yılına kadar devam ettiğini belirterek, değişen dünya şartları içerisinde 1966 yılında Nijer ile diplomatik ilişkilerin yeniden kurulduğunu ifade etti. Bu ziyaretin Cumhurbaşkanlığı seviyesinde ilk ziyaret olduğunu anlatan Gül, görüşmelerde ikili ilişkilerin ele alındığını ve birçok alanda işbirliğini önümüzdeki dönemde gerçekleştireceklerini dile getirdi. Gül, "Heyetlererası yaptığımız toplantıyla, özellikle Nijer madenler konusunda, uranyum başta olmak üzere çok zengin bir ülkedir. Türkiye'nin daha faal olmasını istiyoruz,Nijer'in madenlerinin değerlendirilmesi konusunda çok güçlü işbirliğimiz olacaktır. Türk yatırımının Nijer'e gitmesini sağlayacak. Buralarda Türk şirketlerinin görev almasını ve katkı sağlamasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

Mahamadou, Nijer ile Türkiye arasındaki ilişkilerin büyükelçiliklerin açılmasıyla büyük bir ivme kazandığını anlatarak, iki ülke arasındaki ilişkinin her alanda güçlü işbirliğine dönüştüğüne dikkati çekti. Türk yatırımcıların Nijer'e gelmesini arzu ettiklerini belirten Mahamadou, iki ülke arasındaki ilişkilerin artarak devam edeceğine işaret etti.

Cumhurbaşkanı Gül ile Nijer Cumhurbaşkanı Mahamadou, açıklamaları sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Afrika'ya yapılan yardımlara ilişkin bir soru üzerine Gül, "Birinci neden Afrika'nın sorunlarını duyarsız kalmamak. Afrika'nın büyük sorunları vardır. Bu sorunları sadece o halklar kaldıracak durumda değildir. Bütün dünyaya yıllık insani yardımlarımız 2 milyar dolar civarında. Bizim 35 Afrikaülkesinde büyükelçilik sayımız 39'a çıkacak. İlişkilerimizi geliştirmek istiyoruz.Afrika'daki çok sayıda okulla, STK'ların faaliyetleri, bütün bunları Afrika halkının Türk halkına katkıları olarak görmek gerekir. Türkiye, Afrika ile stratejik ortaklık kuran bir ülke önümüzdeki yıl bunun ikinci zirve toplantısı yapılacak" diye konuştu.

Mahamadou, Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyarete ilişkin, "Bu ziyaretten beklentim,Türkiye'nin bizi desteklemesi. Öncelikli sektörlerde bu desteğin sağlanması. Su son derece önemli, içilebilir suya erişim. Türkiye bu alanda Nijer halkına içilebilir suya erişimi sağlamaktadır" dedi.

  
1116 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret66595
Saat
Takvim
AFRİKA DERGİSİ