• https://www.twitter.com/AjansAfrika
Kenya’dan Türkiye’ye Cumhurbaşkanı Düzeyindeki İlk Ziyaret

Kenya’dan Türkiye’ye Cumhurbaşkanı Düzeyindeki İlk Ziyaret

Kenya Cumhurbaşkanı Kenyatta ile ortak basın toplantısı gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin Afrika’ya verdiği öneme işaret ederek, “Doğu Afrika’nın en önemli ülkelerinden birisi Kenya’dır. Hukukun geçerli olduğu dünya ile barışık bir ülkedir. Dolayısıyla böyle bir ülkeyle hem siyasi hem de ekonomik ilişkilerimizin gelişmesine çok önem veriyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,  ülkemize bir devlet ziyareti gerçekleştiren Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta ile ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Gül yaptığı açıklamada, Kenya Cumhurbaşkanı Kenyatta ve heyetini Türkiye’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Ziyaretin, Kenya’dan Türkiye’ye Cumhurbaşkanı düzeyindeki ilk ziyaret olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Gül,  kendisinin de Cumhurbaşkanı olarak Sahra Altı Afrika’ya ilk ziyaretini 2009 yılında Kenya’ya gerçekleştirdiğini hatırlattı. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ve Kenya ilişkilerinin geçilmişinin, aradaki mesafeye rağmen oldukça eski olduğunu, ilişkilerin temelinin, 16. yüzyılda. Osmanlılar ve Kenyalılar arasında başladığını söyledi.

“KENYA İLE DİPLOMATİK İLİŞKİLERİMİZ 1968 YILINDA NAİROBİ BÜYÜKELÇİLİĞİMİZİN AÇILMASIYLA TESİS EDİLMİŞTİR”

Cumhurbaşkanı Gül, “Modern ulus devletlerin oluşmasıyla 1963 yılında bağımsızlığını kazanan Kenya ile diplomatik ilişkilerimiz 1968 yılında Nairobi Büyükelçiliğimizin açılmasıyla tesis edilmiştir. Bu, Sahra Altı Afrika’daki ilk Büyükelçiliklerimizdendir.  O tarihten bu yana ilişkilerimiz kesintisiz sürdürülmektedir” dedi.

“AFRİKA’DA 35 ÜLKEDE DAİMİ BÜYÜKELÇİLİK AÇAN BİR ÜLKEYİZ”

Gerçekleştirdikleri görüşmelerde iki ülke ilişkilerini ve çok taraflı bölge ile ilgili konuları geniş bir şekilde ele aldıklarını anlatan Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin Afrika’ya verdiği öneme işaret ederek, “Bu çerçeve içerisinde Afrika’da 35 ülkede daimi Büyükelçilik açan ve ilişkilerini ekonomik siyasi bakımdan geliştiren bir ülkeyiz. Doğu Afrika’nın en önemli ülkelerinden birisi Kenya’dır.  Sayın Cumhurbaşkanı geçen sene Cumhurbaşkanı olarak seçilerek tekrar demokrasinin güçlü ve oturduğunu ülkesinde göstermiştir. Hukukun geçerli olduğu dünya ile barışık bir ülkedir, Kenya. Dolayısıyla böyle bir ülkeyle hem siyasi hem de ekonomik ilişkilerimizin gelişmesine çok önem veriyoruz. O bakımdan detaylı bir şekilde her şeyi konuştuk. En üst seviyede ziyaretler hep yapılmaktadır. Ticaretimiz 150 milyon dolar civarındadır ama mevcut potansiyelin çok gerisindedir. Onun için ticareti hızlı bir şekilde artırmak için yine hep görüşmeler yaptık. Gördüğünüz gibi bugün çok önemli anlaşmalar imzalandı. Bu anlaşmalar gördüğünüz gibi iki ülke arasındaki ahdi, yani hukuki anlaşmayı tamamen yapmış vaziyettedir. Yine bazı önemli anlaşmalar vardı ama teknik olarak yetiştiremedik. Onlarda da hep mutabıkız. Yakın bir süre içerisinde onların da tamamlandığını hep göreceksiniz. Bunu şunun için söylüyorum Türk iş dünyası için Kenya çok büyük bir potansiyeldir” dedi.

“KENYA, TURİZM VE DOĞAL ZENGİNLİKLER AÇISINDAN ÇEKİCİ BİR ÜLKE”

Kenya Cumhurbaşkanı Kenyatta’nın yarın iş dünyasıyla bir araya geleceğini ve onları Kenya’da yatırım yapmaya davet edeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, Kenya’nın turizm açısından, doğal zenginlikler açısından çekici bir ülke olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Gül, Kenya’nın 45 milyonun üzerinde nüfusu olan hukuki kuralların geçerli olduğu bir ülke olduğunu ve böyle bir ülkede ekonomik faaliyetlerin de netice verici olduğunu vurguladı.

Görüşmelerde bölge politikalarını da ele aldıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, “Biliyorsunuz bölgenin istikrarını önem veriyoruz. Bu anlamda Somali’nin yeniden inşasına Türkiye ve Türk halkı çok büyük katkılar sağlamaktadır. Somali’nin bir komşusu olarak tabii ki Kenya’da çok önem vermektedir bu konuya. Bu konuları geniş bir şekilde konuştuk” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, ekonominin bütün alanlarında özellikle altyapı inşaatlarında Türk müteahhitlerin daha faal olması konusunu, ayrıca savunma sanayi,  güvenlik ve enerji konularını da geniş bir şekilde ele aldıklarını söyledi.

Doğu Afrika ülkelerinin kendi aralarında bir iş birliği bulunduğunu, burası ile Türkiye arasında bir serbest ticaret anlaşması imzalanması arzusunu Cumhurbaşkanı Kenyatta ile paylaştığını dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, görüşmeler sırasında aynı zamanda Doğu Afrika’nın bu iş birliğinin dönem başkanı olan Cumhurbaşkanı Kenyatta’dan bir an önce serbest ticaret anlaşması ile ilgili girişimleri başlatmasını rica ettiğini belirtti.

TÜRKİYE - KENYA ARASINDA İMZALANAN İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMALARI

Basın toplantısı öncesinde,  Türk-Kenya İş Konseyi Kuruluş Mutabakat Zaptı, Kenya Ulusal Sanayi ve Ticaret Odası ve TOBB arasında İş Konseyi Kuruluş Mutabakat Zaptı, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kenya Cumhuriyeti Hükümeti arasında Küçük ve Orta Boy İşletmelerin Teşviki ve Geliştirilmesi Alanlarında İşbirliği Mutabakat Zaptı, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kenya Cumhuriyeti Hükümeti arasında Teknik ve Mali İşbirliğine Dair Mutabakat Muhtırası, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kenya Cumhuriyeti Hükümeti arasında İkinci KEK Mutabakat Zaptı, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kenya Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Kültür, Basın-Yayın, Gençlik ve Spor Alanlarında İş Birliği Anlaşması, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kenya Cumhuriyeti Hükümeti arasında Güvenlik İş Birliği Anlaşması imzalandı. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kenya Cumhuriyeti Hükümeti arasında Enerji ve Hidrokarbon Alanında İş Birliği Mutabakat Zaptı, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kenya Cumhuriyeti Hükümeti arasında Madencilik Alanında İş Birliği Mutabakat Zaptı, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kenya Cumhuriyeti Hükümeti arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması.

  
1273 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret66595
Saat
Takvim
AFRİKA DERGİSİ