• https://www.twitter.com/AjansAfrika
BM'den Burundi'de Tansiyonun Düşürülmesi Çağrısı
Burundi'den dönen BM Genel Sekreteri'nin Soykırımın Önlenmesi Özel Danışmanı Dieng, Burundi'deki tansiyonun düşürülmesi çağrısında bulundu
:08

Adama Dieng, bölgenin çeşitli aktörleriyle istişarelerde bulunmak ve Burundi'deki durumu değerlendirmek amacıyla bu ülkeye gerçekleştirdiği 2 günlük ziyaretini tamamlayarak New York'a döndü. 

Devlet Başkanı, Birinci Başkan Yardımcısı, Ulusal İnsan Hakları Komisyonu Başkanı ve üst düzey hükümet yetkilileriyle görüşmeler gerçekleştiren Dieng, siyasi parti liderleri, sivil toplum ve medya kuruluşlarının temsilcileri, dini liderler, BM personeli ve diplomatik çevrelerle de bir araya geldi.

Dieng, Burundi ziyareti sırasında, bölgenin çeşitli aktörleriyle yaptığı toplantılarda, muhalefetin alan daralmasına ve tacize uğradığı, sivil toplumun ve insan hakları savunucularının yıldırıldığı yönünde raporlar aldığını bildirdi. 

 2015 genel seçimleri öncesinde Burundi'deki siyasi gerginliğin giderek arttığını ifade eden Dieng, hükümetin ülkenin tahrik ya da şiddet içine düşmesini önlemek için tüm tedbirleri almasının önemine işaret etti.

Dieng ayrıca ülkedeki tüm iddialarla ilgili Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza'nın bağımsız bir soruşturma komisyonu kurulmasını teşvik etmesi gerektiğini kaydetti.

  
1423 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret65614
Saat
Takvim
AFRİKA DERGİSİ