• https://www.twitter.com/AjansAfrika
Afrika Birliği Mısır'ın üyeliğini yeniden aktifleştirdi

Afrika Birliği, Mısır' darbesinden sonra Mısır'ın üyeliğinin askıya alınması kararını kaldırdı

Afrika Birliği Barış ve Güvenlik Konseyi'nin, Mısır'ın üyeliğinin askıya alınması kararını oy birliğiyle iptal ettiği bildirildi.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da, 25 Haziran'da Ekvator Ginesi'nde düzenlenecek Afrika Birliği Barış ve Güvenlik Konseyi Zirvesi'nin hazırlık toplantısı yapıldı.

Büyükelçiler düzeyinde basına kapalı yapılan toplantıda, birlik bünyesinde faaliyet gösteren Akiller Komitesi'nin Mısır hakkında hazırladığı rapor dinlendi. Komitenin, "Anayasa değişikliği ve cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldığı için Mısır'ın, birliğin toplantılarına katılmasını engelleyen bir durumun olmadığını" belirtmesi üzerine oylama yapıldı. 

Temmuz 2013'te yapılan askeri darbenin ardından Mısır'ın üyeliğinin askıya alınması kararının iptali ve Mısır'ın, birliğin toplantılarına katılması önerisi, daimi büyükelçilerin oy birliğiyle kabul edildi.

Toplantıda ayrıca, Güney Sudan'daki olayların, Nijerya'daki Boko Haram ve Somali'deki Eş-Şebab örgütünün saldırılarının ele alınacağı ifade edildi.

MISIR DURUMDAN MEMNUN

Öte yandan Mısır Dışişleri Bakanlığı, kararın iptalini memnuniyetle karşıladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Bu karar, Mısır halkının iradesine gösterilen saygıyı ortaya koydu. 30 Haziran 2013'den sonra planlanan yol haritası, anayasa değişikliği ve cumhurbaşkanlığı seçimi hedeflerinin gerçekleştiğini de kanıtladı" denildi.

  
1640 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret78406
Saat
Takvim
AFRİKA DERGİSİ