• https://www.twitter.com/AjansAfrika
TÜRKİYE-AFRİKA İŞ FORUMU
Başbakan Binali Yıldırım, "Maalesef bu alçak terör örgütü (FETÖ) Türkiye'nin huzuruna, güvenliğine, istiklaline zarar vermekle kalmamış, Türkiye'nin dışarıdaki imajına da zarar vermiştir. Bu terör örgütünün yaptıklarının sadece Türkiye ile sınırlı olduğunu düşünürseniz, değerli dostlar büyük yanılgı içerisinde olursunuz." dedi.
Yıldırım, Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu gala yemeğindeki konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olarak Afrika ülkelerindeki öğrencilere burs konusunda son yıllarda önemli kontenjanlar ayırdıklarını ifade ederek, 2014-2015 yılları arasında bin 80, 2015-2016 yılları arasında bin 239 burs tahsisi gerçekleştirildiğini kaydetti.
Bu sayının 2016-2017 akademik yılında bin 75'i sahra altı ülkeleri olmak üzere bin 312 rakamına ulaştığını aktaran Yıldırım, şöyle dedi:
"Bursiyerlerin gelecekte Afrika-Türkiye ilişkileri bakımından birer dostluk elçisi olacağını unutmamalıyız. Ortaklığımızın ana bileşenlerinden birini de güvenlik oluşturuyor. Zira güvenliğin olmadığı yerde sürdürülebilir bir kalkınmanın gerçekleşmesi de mümkün değildir. Ayrıca terörizm ve sınır aşan suçlar, uluslararası iş birliği ve dayanışmayı gerektiren önemli konulardan biridir. Türkiye olarak, Afrikalı dostlarımıza her türlü desteği vermeye hazırız. 2016 Haziran ayına kadar Afrika ülkelerinden toplam 3 bin askeri personele eğitim sağladık. 1991'den bu yana Türk Polis Akademisinden bin 165 polis amiri 4 yıllık eğitimini tamamlayarak, ülkelerine dönmüş ve görev almışlardır. Afrika Birliğine her yıl sağlanan maddi destek çerçevesinde, Afrika barış ve güvenlik mimarisine katkıda bulunuyoruz. Türkiye olarak, kıtadaki 9 Birleşmiş Milletler Barışı Koruma Misyonundan 7'sine personel ve finansal destek sağlıyoruz."
"Bu alçak terör örgütü Türkiye'nin dışarıdaki imajına da zarar verdi"
Başbakan Yıldırım, konuşmasında, 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimine de değinerek, girişiminin hiçbir ülkenin terörden ari olmadığını gösterdiğini kaydetti. Yıldırım, bu darbe girişimiyle terörün sınır aşan doğasına bir kez daha şahitlik edildiğini dile getirdi. Salonda 15 Temmuz'da yaşananlara ilişkin belgesel film gösterildiğini hatırlatan Yıldırım, şöyle dedi:
"Belki Türkiye'ye gelmeden, olaylara dışarıdan baktığınız zaman farklı düşünceniz olabilir ama darbeden sonra geçen süre içinde bütün ziyaretçilerimiz, bütün dostlarımız duyduklarıyla gördüklerini kıyaslayarak işin nasıl anlatıldığı değil nasıl olduğu konusunda çok daha keskin kanaatlerle memleketlerine dönmüştür. Maalesef bu alçak terör örgütü Türkiye'nin huzuruna, güvenliğine, istiklaline zarar vermekle kalmamış, Türkiye'nin dışarıdaki imajına da zarar vermiştir. Bu terör örgütünün yaptıklarının sadece Türkiye'yle sınırlı olduğunu düşünürseniz, büyük yanılgı içinde olursunuz. 160 civarında ülkede faaliyeti olan bu küresel terör örgütü, ülkelerinizde gelecekte sizin için potansiyel bir tehdit olduğunu asla hatırınızdan çıkarmamanız ve gereken tedbirleri vakitlice alıp böyle bir belayla yüzleşmek zorunda kalmayın. Darbe girişiminin ardından siz değerli dostlarımızın halkımıza ve hükümetimize verdiğiniz destek ve dayanışmadan dolayı da bir kez daha hepinize çok teşekkür ediyorum. Bu girişimin bünyesinde bulunan eğitim, yardım, iş dernekleri kılığı altında faaliyet gösteren birçok kuruluş sizin ülkelerinizde de var. Bunu da biliyoruz. Bu örgütün yerleştiği ülkelerin istikrarını, güvenliğini de zamanla tehdit edeceğini göz ardı etmeyin, bunu daha önce de ifade etmiştim. O bakımdan örgütle bağlantılı iş adamları, örgütün illegal faaliyetlerine finansal destek sağlamaktadır. Bu itibarla örgütün kıtadaki varlığına son verilmesi istikametinde var olan desteğinizin artarak devamını bekliyoruz. Emin olun ki bu küresel terör örgütü herkes için bir tehdittir. Asla bunları aranızda barındırmayın."
Forumun bugün ufuk açıcı toplantılara ev sahipliği yaptığını ifade eden Yıldırım, toplantıların ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi adına önemli bir mesafe kat ettireceğine inandığını dile getirdi. Yıldırım, konukları İstanbul'da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti de kaydederek, toplantının düzenlenmesinde emeği geçen kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.
  
380 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret75232
Saat
Takvim
AFRİKA DERGİSİ