• https://www.twitter.com/AjansAfrika
AFRİKA BİRLİĞİNİN LİBYA İÇİN YENİ İNİSİYATİF BAŞLATMASI

Libya krizini görüşmek üzere Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'daki Afrika Birliği merkezinde yapılan yüksek seviyeli toplantıda, tek çatı altında yeni bir ulusal hükümet ve ordunun kurulması çağrısında bulunuldu.

Afrika Birliği Libya Yüksek Komitesinin, Libya'daki son durumu konuşmak ve kalıcı çözüm önerilerini ele almak için Afrikalı liderlerin bir araya geldiği toplantının sonuç bildirgesinde, kapsamlı yeni bir meclis oluşturulması için Tobruk'taki parlamento ile Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi arasında uzlaşı sağlanması, en kısa sürede yeni bir ulusal hükümet oluşturulması gerektiği ifade edildi.

Libya'da tek bir yönetimin çatısı altında ulusal bir ordu kurulması, yeni bir anayasa hazırlanması ve ülkenin birlik ve beraberliğinin korunması çağrısı yapılan bildirgede, "Afrikalı liderler olarak ülkedeki iç savaş nedeniyle devam eden siyasi, güvenlik ve insani durum karşısında endişeleniyoruz. Buna karşı UMH'ye bağlı güçlerin, Sirte ve Bingazi'de denetimi yeniden sağlaması ve bölgelerin DEAŞ gibi terör örgütlerinden kurtarılmasıyla elde edilen kazanımlardan da memnuniyet duymaktayız." ifadeleri kullanıldı.

Bildirgede ayrıca tüm Libyalılardan, her türlü terör ve radikalizmin engellenmesi, çatışmaları alevlendiren ve barış sürecini baltalayan ülkenin iç işlerine yönelik dış müdahalelerinin sonlandırılması kapsamında çalışmaları istendi.

Afrika Birliği Libya Yüksek Komitesi, Libya'daki son durumu tartışmak ve kalıcı çözüm önerileri ele almak için geçen salı günü Addis Ababa'daki Afrika Birliği merkezinde yüksek seviyeli toplantı başlatmıştı.

  
467 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret65615
Saat
Takvim
AFRİKA DERGİSİ