• https://www.twitter.com/AjansAfrika
“CEZAYİR, AFRİKA’DAKİ EN GÜÇLÜ TİCARİ ORTAKLARIMIZ ARASINDA”

Gerçekleştireceği dört Afrika ülkesi ziyaretinde bakan ve milletvekilleri ile birlikte kalabalık bir iş adamı heyetinin de kendisine refakat edeceğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika seyahatinin ilk durağı olan Cezayir’in, Türkiye’nin bölgedeki en güçlü ticari ortakları arasında bulunduğuna işaret etti.

 

Cezayir’in Türkiye’nin doğal gaz tedarikinde dördüncü sırada yer aldığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir’le olan ilişkileri, 2006 tarihli “Dostluk ve İşbirliği Anlaşması” temelinde askerî, içişleri, savunma sanayii ve kültürel alanda güçlendirmek istediklerini söyledi.

 

Cezayir ziyareti kapsamında gerçekleştireceği görüşmelerde ikili ilişkileri ve bölgesel konuları ele alacaklarını; Kudüs, Suriye ve Libya gibi her iki ülkeyi de etkileyen konularda istişarelerde bulunacaklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra, uzun zamandır ziyaret etmeyi istediğini belirttiği Moritanya’ya geçeceğini açıkladı.

 

Ziyaretinin, Türkiye’den Moritanya’ya Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilecek ilk resmî ziyaret olacağını ve bu yönüyle tarihî öneme sahip olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, buradan Senegal’in Başkenti Dakar’a gideceğini ifade etti.

 

“AFRİKA’DA BÜYÜKELÇİLİK SAYIMIZI 12’DEN 41’E ÇIKARDIK”

 

Senegal’i daha önce biri Başbakanlığı döneminde iki kez ziyaret ettiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu üçüncü ziyaret, Senegal ile mükemmel düzeyde seyreden ilişkilerimizin nişanesi olacaktır. Senegal ile aramızdaki yakın bağları daha da güçlendirmek istiyoruz. Bilhassa ticari ve ekonomik iş birliğimize yeni projeler, yeni halkalar eklemeyi arzu ediyoruz” dedi.

 

Afrika turunun son ayağında ise Mali’ye geçeceğini, bu ziyaretinin de ülkeye Türkiye’den Cumhurbaşkanı seviyesindeki ilk resmî ziyaret olacağını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretinin, Türkiye ile Mali’nin 14’üncü yüzyıla dayanan tarihî bağlarını canlandıracağına inandığını dile getirdi.

 

Göreve geldiklerinden bu yana Afrika kıtasındaki ülkelerde Türkiye’nin büyükelçilik sayısını 12’den 41’e çıkardıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerçekleştireceği ziyaretlerin ardından bu sayıyı artırmanın gayreti içinde olacaklarını söyledi.

 

“MÜTEAHHİTLİK SEKTÖRÜMÜZ KITA ÇAPINDA BAŞARILI İŞLERE İMZA ATIYOR”

 

Türk iş adamlarının Afrika kıtasında giderek önemli bir rol üslendiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle müteahhitlik sektörünün kıta çapında başarılı işlere imza attığını, taahhütlerini çoğu zaman öngörülen sürelerden önce tamamladığını, bu durumun da firmalara olan güveni daha da perçinlediğini kaydetti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Her ne kadar kıtadaki tarihimiz bin yılı geçse de, son bir asırda Afrika’yı ihmal ettik. İç sorunlarımızla uğraşmaktan diğer kıtalara açılma fırsatı bulamadık. Son 15 yılda bu ihmale de son verdik. 2005 yılında başlayan süreci ki Afrika yılıydı, hızlandırarak devam ettiriyoruz. Karşılıklı ziyaretler ve zirveler vesilesiyle Afrikalı kardeşlerimizle kucaklaştık, hasret giderdik. Hamdolsun bugün kıtanın sathında Türk yatırımlarına, gönüllü kuruluşlarımızın çalışmalarına, resmî görevlilerimize rastlıyoruz. Bugün 5 bine yakın Afrikalı öğrenci ülkemizde eğitim öğretim görüyor. Turizm, kültür, ticaret, savunma, eğitim gibi alanlarda iş birliğimiz gün geçtikte derinleşiyor. İnşallah önümüzdeki süreçte bunu daha da ileri taşıyacağız.”

 

Yaptığı açıklamada, FETÖ terör örgütünün en çok istismar ettiği ülkelerin, Afrika’da bulunduğuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aynı şekilde örgütün kanlı ve karanlık yüzünü ilk keşfeden, örgütün tasfiyesine dair adım atan ülkeler de Afrika kıtasındadır” diye ekledi.

 

“GÜVENLİK ALANINDA İŞ BİRLİĞİ GÜNDEMİMİZDEKİ ÖNEMLİ BİR KONU OLACAK”

 

Gösterdikleri çabaların sayesinde pek çok ülkenin FETÖ terör örgütüyle iltisaklı okulları kapatıp Maarif Vakfı’na devrettiğini, Moritanya, Senegal ve Mali’nin bu ülkelerin başında geldiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Maarif Vakfı’nın Türkiye’yi ve Türk milletini en güzel şekilde temsil edeceğine inandığını ifade etti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika turu kapsamında ziyaret edeceği ülkelerin hepsinin de terörle mücadele etmiş veya terör tehdidiyle karşı karşıya bulunduğuna dikkat çekti ve şunları kaydetti: “Bunları en iyi anlayacak, çektikleri acıları en iyi hissedecek ülke, hiç şüphesiz Türkiye’dir. Bu anlamda güvenlik alanında iş birliğimiz gündemimizdeki diğer önemli bir konu olacaktır.”

 

SALİH MÜSLİM’İN GÖZALTINA ALINMASI

 

Açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. PYD terör örgütünün sözde eski eş başkanının, Çekya’nın başkenti Prag’da yakalanarak gözaltına alınması ile ilgili değerlendirmeleri sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanı ile Adalet Bakanının takipte olduğunu ve süreci adım adım izlediğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Malum konunun Interpol ayağı var ve konunun tabii oradan istenmesi ayağı var. Bütün bu çalışmaları Dışişleri Bakanımız ve Adalet Bakanımız müşterek yaptıkları çalışmalarla takip ediyorlar ve orayla da gerekli görüşmeleri yapmak suretiyle bir yanlışa düşülmemesi noktasında adımlar atılıyor” şeklinde konuştu.

 

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde Suriye’de 30 günlük insani ateşkes kararı çıkmasına rağmen Doğu Guta’nın Suriye rejimi tarafından bombalanmaya devam edilmesi hatırlatılarak ateşkes süreciyle ilgili değerlendirmesi sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye’deki Doğu Guta’yı kapsayan 2401 sayılı ateşkes kararının uygulanmadığını ve sürecin acımasız bir şekilde devam ettiğini söyledi.

 

“DOĞU GUTA’DAKİ ZULMÜN BİR AN ÖNCE SON BULMASI GEREKİR”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Bakanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’den, abluka altında olan Doğu Guta’daki çocuk, kadın ve yaşlıları, tedavileri Türkiye’de yapılmak üzere istediklerini; ancak verilmediğini aktardı ve “Bunlar bize verilmedi ve rejime teslim edildiler. Tabii rejimde de bunların akıbeti meçhul. Şu anda durum yine aynı şekilde seyrediyor” şeklinde konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bugün Sayın Macron’la yaptığım görüşmede bu konuyu etraflıca inceledik ve Sayın Macron’un da bu konudaki hassasiyetini çok açık, net biçimde gördüm. Kendilerinin de aynı şekilde buradan rahatsızlığını bizzat kendi ifadeleriyle anlamış bulunuyorum. Bizler de bunu yine tabii hem Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ndeki ülkelerle Birleşmiş Milletler’de ayrıca takip etmek suretiyle Doğu Guta’daki bu zulmün bir an önce son bulması yolunda takipçisi olacağız. Ağırlıklı olarak da tabii Sayın Putin’le bu konudaki görüşmelerimizi devam ettireceğiz. Aynı şekilde İran’la bu konudaki görüşmelerimizi devam ettireceğiz. Tabii Dışişleri Bakanım da yine muhataplarıyla bu süreci takip edecek.”

 

“TÜRKİYE’Yİ TROLLER DEĞİL BİZ İDARE EDİYORUZ”

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun hafta sonunda yaptığı bir konuşmasında yer alan kimi ifadelerin, bazı basın yayın organlarında “görevinden istifa edeceği” ya da “kabinede revizyon olacağı” şeklinde yorumlanması hatırlatılarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a böyle bir durumun söz konusu olup olmadığı soruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan verdiği cevapta şunları söyledi: “Bu söylenenler veyahut da bu -biraz belki ifadem ağır olacak ama- ahlaksız troller vasıtasıyla yapılanlar bizleri ciddi manada rahatsız etmektedir. İçişleri Bakanımızın Trabzon’daki konuşmasında belli bir yerinde bir duygusallık şahsıyla alakalı olabilir; ama ben de kendisiyle dün akşam görüştüm, böyle bu trollerin yapmış olduğu açıklamalardaki bu tür kabine vesaire falan, bunlarla alakalı hiçbir şey söz konusu değil. Arkadaşımızın böyle istifası vesaire bu tür şeyler asla söz konusu değil. İşte bu troll ahlaksızlıkları maalesef ülkemizin kendi içindeki birlikteliğini, beraberliğini bozmaya yönelik atılan adımlardır. Biz emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz. Türkiye’yi troller idare etmeyecek, Türkiye’yi biz idare ediyoruz, biz idare etmeye devam edeceğiz.”

 

BASIN MENSUPLARINDAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A DOĞUM GÜNÜ PASTASI

 

Bir basın mensubunun, toplantıya katılan gazeteciler adına doğum gününü kutlayarak, “64 yaşınızda kendinizi nasıl hissediyorsunuz?” diye sorması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siz nasıl görüyorsunuz?” sorusunu yöneltti. “Gayet genç ve sağlıklı” cevabını alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Evvel Allah, aynı şekilde yolumuza devam ediyoruz. Bak bir seyahate çıkıyoruz, 4 ülke değil mi?” diye ekledi. Daha sonra basın mensuplarının aldığı doğum günü pastasını kesen ve kendilerine teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Torunum bu sabah bana ‘iyi ki doğdun dede’ dedi, dede olmuşuz” ifadelerini kullandı.

 

Düzenlediği basın toplantısının ardından beraberindeki heyetle Cezayir’e hareket eden Cumhurbaşkanı Erdoğan; İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak ile diğer yetkililer tarafından uğurlandı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ziyaretinde eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile bazı milletvekilleri de eşlik ediyor.

  
615 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam32
Toplam Ziyaret98564
Saat
Takvim
AFRİKA DERGİSİ