• https://www.twitter.com/AjansAfrika
SOMALİ’DE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ - 15 MAYIS 2022

Afrika boynuzundaki Somali’de cumhurbaşkanlığı için 39 adayın yarıştığı, oldukça çekişmeli bir seçim var. Somali cumhurbaşkanlığı yarışındaki adaylar, öngörülen seçim koşullarını yerine getirdikten sonra sertifikalarını aldı.

275 sandalyeli Halk Meclisi ve 54 üyeli Senato, pazar günü önümüzdeki dört yıl boyunca görev yapacak olan cumhurbaşkanına oy vermek için havaalanında bir araya gelecek.

Seçimlerde Kilit adaylar arasında mevcut Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Farmajo, ve eski cumhurbaşkanları Şerif Şeyh Ahmed ve Hasan Şeyh Mahmud, eski Başbakan Hasan Ali Hayri ve Puntland Eyaleti Başkanı Said Abdullahi Deni de öne çıkan adaylar arasında gösteriliyor. Yarışın mevcut lider ile selefleri arasında olması muhtemel.  Yarışta sadece bir kadın, Fawzia Yusuf Adam var.

Adaylar, Pazar günü yapılacak seçimler öncesinde kampanya konuşmalarını Çarşamba ve Perşembe günleri mecliste yaptılar.

Seçimler, üst düzey politikacılar arasında karmaşık seçim sürecinin nasıl organize edileceğine dair çekişmeler nedeniyle seçim programının 15 ay gerisinde kaldı.

Somali'deki Afrika Birliği Geçiş Misyonu (AMİSOM), Pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde başkent Mogadişu'daki hava kuvvetleri hangarı ve çevresinde sokağa çıkma yasağı getirdi. Sokağa çıkma yasağı önümüzdeki hafta Salı'dan Pazartesi'ye kadar sürecek.

  
166 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam50
Toplam Ziyaret94018
Saat
Takvim
AFRİKA DERGİSİ