• https://www.twitter.com/AjansAfrika

ANASAYFA

He is a politician and a senior development and humanitarian professional with more than 30 years of experience in leadership working in governmental and non-profit organizations (national and international) and public organizations.
Başkan adayı Müh. Abdullahi Ali Hassan, Somali’nin bu zamanda ihtiyacı olan bir insandır. Milletin güvenliğini ve milletin kaynaklarını koruyan güvenilir bir liderliğe sahip, millet için inanır ve çalışır, aşiretçilik ve fanatizmden uzak, ortak yarar için çalışır, özel çıkarları ve kişisel çıkarları ön planda tutmaz, vatan sevgisine bağlıdır, Somali’nin toprak bütünlüğüne ve halkının birliği inanır.
Afrika boynuzundaki Somali’de cumhurbaşkanlığı için 39 adayın yarıştığı, oldukça çekişmeli bir seçim var. Somali cumhurbaşkanlığı yarışındaki adaylar, öngörülen seçim koşullarını yerine getirdikten sonra sertifikalarını aldı. 275 sandalyeli Halk Meclisi ve 54 üyeli Senato, pazar günü önümüzdeki dört yıl boyunca görev yapacak olan cumhurbaşkanına oy vermek için havaalanında bir araya gelecek.
Afrika Stratejik Araştırmalar Merkezi (AFSAM) Başkanı Mustafa EFE Birleşmiş Milletlerin Kuruluşunun üzerinden 75 Yıl geçmiş olmasına rağmen yeterli şekilde Afrika'ya katkısı olmayan, bilakis başarısızlıkları, soykırımlardaki rolleri, küresel güçlerin elinde maşa olmasını, Afrika ülkelerinin Birleşmiş Milletler (BM) ile ilişkileri ve BM düzenine yönelik eleştirilerini AA Analiz Masasına değerlendirdi. Katkı vermesini diliyoruz.
AFSAM Afrika Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Mustafa EFE Doğu Akdeniz'deki gelişmeleri ve Fransa'nın saldırgan müdahilliğini küresel sistem, Macron'un arkasındaki derin küresel güçler, Türkiye'nin Afrika Politikasından Fransa'nın rahatsızlığı çerçevesinde Küresel sömürü sisteminin memuru: Macron başlığı altında Anadolu Ajansı için analiz etti. Katkı sunmasını ümit ediyoruz.
AFSAM Başkanı Mustafa Efe, Yeni Şafak Gazetesi'ne Doğu Akdeniz’de saldırgan bir politika izleyen Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u Napolyon’a benzetti. Napolyon’un ilk yenilgisini Cezzar Ahmet Paşa’dan aldığını hatırlatan Efe, “Macron da Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da imparatorluk hayalleriyle dolaşıyor. Fakat o da Napolyon gibi mağlup olacak” dedi.
Afrika Stratejik Araştırmalar Merkezi (AFSAM) Başkanı Mustafa EFE Birleşmiş Milletlerin 75. Kuruluş Yıldönümünde BM'nin oynadığı rolü, başarı ve başarısızlıkları, soykırımlardaki rolleri, küresel güçlerin elinde maşa olmasını Anadolu Ajansı için kaleme aldı. Kuruluşunun üzerinden 75 yıl geçmiş, dünyadaki ülke sayısı dört katına çıkmış ve dünya post-dijital döneme geçmiş olsa da BM hâlâ statükoyu korumak ve aynı yapıda kalmak için direniyor.
Afrika Stratejik Araştırmalar Merkezi (AFSAM) Başkanı Mustafa EFE Fransa'nın Afrika'daki siyasi ve askeri operasyonlarını Anadolu Ajansı için kaleme aldı. Son 50 yılda Afrika’da 26 ülkede toplam 67 darbe gerçekleşti. Bu ülkelerin 16’sı Fransa’nın eski sömürgeleridir. Darbelerin yüzde 61’inin “Frankofon” [Fransızca konuşan] Afrika’da gerçekleştiğini hesaba katarsak, 67 darbenin 45’inin eski Fransa sömürgelerinde gerçekleştiğini görürüz. Bu darbeler sırasında Fransız Mason locaları da çok aktif bir şekilde rol oynamışlardır.
Afrika Stratejik Araştırmalar Merkezi (AFSAM) Başkanımız Mustafa EFE Fransa'nın Yeni Sömürgecilik modelinin nasıl kurulduğunu ve çalıştığını Anadolu Ajansı için kaleme aldı. Fransa Afrika’daki sömürgelerden çekilirken iki konuyu zorunlu tutmuştu: Birincisi Fransızcanın ülkenin resmî dili ve eğitim dili olması, ikincisi ise zorunlu resmî eğitim.
Afrika Stratejik Araştırmalar Merkezi (AFSAM) Başkanı Mustafa EFE Anadolu Ajansı için kaleme aldı. Bugün Afrika Kıtası, sömürge ideolojisi, sömürge sınırları ve sömürge dillerine göre bölünmüş bir durumdadır. Bugünkü sınırlar da büyük oranda 1884-1885 Berlin Konferansı sonrasındaki paylaşıma göre ortaya çıkmıştır.
 1  ...
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret82904
Saat
Takvim
AFRİKA DERGİSİ