• https://www.twitter.com/AjansAfrika

ANASAYFA

ADDİS Afrika Birliği Somali Misyonu (AMISOM) ve Somali ordusunun, terör örgütü Eş-Şebab'ın kontrolündeki yerleşim yerlerinin geri alınması amacıyla büyük çaplı operasyon hazırlığında olduğu bildirildi. AMISOM'un resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, AMISOM ve Somali ordusu yetkililerinin başkent Mogadişu'da görüştükleri ve Eş-Şebab'a yönelik geniş kapsamlı askeri operasyon kararı aldıkları belirtildi.
Toplantıda yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Mahmud’u ve heyetini ülkemizde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, Cumhurbaşkanı Mahnmud’un 10 Eylül 2012 tarihinde göreve gelmesinden sonra yurt dışına ilk resmî ziyaretini ülkemize gerçekleştirdiğine dikkat çekti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile görüştü.
İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyelerinden ve Çad'ın başkenti Encemine'ye Büyükelçi olarak atanan Hocamız Profesör Ahmet KAVAS’ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına sabrı cemil niyaz ediyoruz.
Londra’daki Somali Konferansı’nda bakanlık sayısının düşürülmesi ve diasporaya ağırlık verilmesi istenmiştir. Somali’de kurulan yeni hükümetle ilgili bir diğer ve de en önemli problem ise diaspora-yerel çatışmasıdır. Hükümette 8 bakan diasporadan yer alırken sadece 2’si yerelden seçilmiştir. Bundan dolayı da “diaspora hükümeti” diye de eleştirildiği dile getirilmektedir. Başbakan Kenya’dan, Dışişleri Bakanı İngiltere’den Savunma Bakanı Kanada’dan, Enformasyon Bakanı Amerika Birleşik Devletleri’nden ve Ekonomi ve Planlama Bakanı da 30 yıldır Somali’de değildi.
Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak Ankara'ya gelen Senegal Başbakanı Abdul Mbaye ile Rixos Ankara Oteli'nde görüştü. Görüşmenin basına açık bölümünde konuşan Arınç, değerli bir konuğu ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başbakan Erdoğan'ın İspanya'da olmasından dolayı konuk Başbakanı kendisinin karşıladığını ifade eden Arınç, Mbaye ile Senegalli bazı bakan, bürokrat ve iş adamlarının da Türkiye'ye geldiğini belirtti.
Uluslararası Barış (!) Güçleri gözetiminde Somali'de yağma devam ediyor. Kenya Haziran ayında Somali petrol bölgelerini Fransız Total ve İtalyan Eni şirketlerine satmıştı. Ağustos ayında Kenya kendi sınırına yakın bölgelerde petrol çıkarmaya başlamıştı. Türkiye, Mogadişu’da kemik yakmaya, sokakları temizlemeye, balıkçılık öğretmeye, okul yapmaya, hastane yapmaya ve sıcak yemek dağıtmaya devam ediyor.
Birleşmiş Milletler'e (BM) göre son şiddet olaylarında bölgeden çoğunluğu çocuk 100 bin insan evlerini terk etti. Öte yandan Goma'dan çekilen yüzlerce Demokratik Kongo askerinin Bakavu yolundaki Minova'da konuşlandığı bildiriliyor. İsminin açıklanmasını istemeyen bir üst düzey Kongo askeri, basına yaptığı açıklamada, "Günlerdir yağmurun altında çalılıklarda emir bekliyoruz. Açız ve merkezden herhangi bir komuta gelmedi henüz." dedi.
Etiyopya'da yaşayan Müslümanlar, bu hafta tutuklu bulunan 29 Müslüman'ın serbest bırakılması için bir araya geldi. Etiyopya'da (Habeşistan) yaşayan Müslümanlar, 29 kişinin İslam Devleti kurma çabaları sebebiyle tutuklanması sonrası bu Cuma ikinci büyük eylemini gerçekleştirdi.
Fransa parlamentosunda kabul edilen yasayla, 19 Mart, 1954-1962 yılları arasındaki Cezayir Savaşı'nın kurbanlarını "anma günü" ilan edildi. Fransa parlamentosunda kabul edilen yasayla, 19 Mart, 1954-1962 yılları arasındaki Cezayir Savaşı'nın kurbanlarını "anma günü" ilan edildi.
... 12 ...
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret78406
Saat
Takvim
AFRİKA DERGİSİ