• https://www.twitter.com/AjansAfrika

ANASAYFA

Uluslararası Barış (!) Güçleri gözetiminde Somali'de yağma devam ediyor. Kenya Haziran ayında Somali petrol bölgelerini Fransız Total ve İtalyan Eni şirketlerine satmıştı. Ağustos ayında Kenya kendi sınırına yakın bölgelerde petrol çıkarmaya başlamıştı. Türkiye, Mogadişu’da kemik yakmaya, sokakları temizlemeye, balıkçılık öğretmeye, okul yapmaya, hastane yapmaya ve sıcak yemek dağıtmaya devam ediyor.
Birleşmiş Milletler'e (BM) göre son şiddet olaylarında bölgeden çoğunluğu çocuk 100 bin insan evlerini terk etti. Öte yandan Goma'dan çekilen yüzlerce Demokratik Kongo askerinin Bakavu yolundaki Minova'da konuşlandığı bildiriliyor. İsminin açıklanmasını istemeyen bir üst düzey Kongo askeri, basına yaptığı açıklamada, "Günlerdir yağmurun altında çalılıklarda emir bekliyoruz. Açız ve merkezden herhangi bir komuta gelmedi henüz." dedi.
Etiyopya'da yaşayan Müslümanlar, bu hafta tutuklu bulunan 29 Müslüman'ın serbest bırakılması için bir araya geldi. Etiyopya'da (Habeşistan) yaşayan Müslümanlar, 29 kişinin İslam Devleti kurma çabaları sebebiyle tutuklanması sonrası bu Cuma ikinci büyük eylemini gerçekleştirdi.
Fransa parlamentosunda kabul edilen yasayla, 19 Mart, 1954-1962 yılları arasındaki Cezayir Savaşı'nın kurbanlarını "anma günü" ilan edildi. Fransa parlamentosunda kabul edilen yasayla, 19 Mart, 1954-1962 yılları arasındaki Cezayir Savaşı'nın kurbanlarını "anma günü" ilan edildi.
Afrika neresidir? sorusuyla başlamak daha iyi olur zannedersek. Afrika bizim açımızdan neyi ifade etmektedir. Afrika deyince ne anlıyoruz, aklımıza ne geliyor. 30,244,050 km² lik bu büyük kıta hakkında ne kadar ne biliyoruz. Kuzey Afrika’yı istisna edersek Afrika hakkında Türkiye’de maalesef akademik çevreler de dâhil olmak üzere herkes çok az bilgiye sahip bulunmaktadır. Hakikaten nasıl bir tarih okuduk okuyoruz okutuyoruz okutuluyoruz da böyle oldu. Avrupa’yı, Kuzey Amerika’yı, Hindistan’ı, Çini bile içine alabilecek bu kıta hakkında hiç düşündük mü? Hakikaten niçin haritalarda hala Kuzey Amerika yani ABD Afrika kıtasından büyüktür. Halbuki ABD'nin toplam yüzölçümü sadece 9 629 000 civarındadır. Harita üzerinde bile psikolojik bir savaşın verildiği ve insanların aldatıldığı ve yanlış yönlendirildiği bir dünyada yaşıyoruz.
... 13 ...
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret82904
Saat
Takvim
AFRİKA DERGİSİ