• https://www.twitter.com/AjansAfrika

ANASAYFA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye olarak Doğu Afrika ve Yemen'de yardıma muhtaçlara yönelik, "İnsanlığın #UmuduOl" yardım kampanyası başlattıklarını açıkladı.
Almanya'nın Namibya'da yaşayan Herero halkından soykırım için özür dileme planı memnuniyetle karşılandı.
Kenya ordusuna bağlı askerlerin Somali'nin güneyinde Eş Şebab örgütüne bağlı 57 militanı öldürdüğü bildirildi.
Etiyopya Cumhurbaşkanı Wirtu ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’ye desteğini ilk açıklayan ülkelerden birinin Etiyopya olduğunu vurgulayarak, “Etiyopya, FETÖ’nün cani yüzünü, insanlık için teşkil ettiği büyük tehdidi gören dostlarımızdandır” dedi.
Türkiye-Madagaskar İş Forumu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kazan-kazan ilkesi temelinde ikili ticaret hacmimizin artmasını sağlayacak adımları desteklemekte kararlıyız. Kalkınma iş birliğimizin karşılıklı fayda temelinde ilerlemesini istiyoruz. Karşılıklı iş birliğinin her türlü tekelci ve sömürgeci duygulardan uzak şekilde samimiyet zemininde geliştirilmesi gerektiğine inanıyorum, bunun için imkânlarımızı sonuna kadar kullanmaya hazırız” dedi.
Mozambik Cumhurbaşkanı Filipe Nyusi ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulunun Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mozambik, bağımsızlığını kazanmasının ardından yaşadığı zor günleri geride bırakmış, bundan sonra aydınlık yarınlara bakan bir ülke konumuna gelmiştir. Kültürel zenginliği ve barındırdığı büyük ekonomik potansiyelle Mozambik, Afrika kıtasının istikrarlı ülkelerinden biri olmayı başarmıştır” dedi.
Benin Cumhurbaşkanı Talon ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, en az gelişmiş 48 ülkenin 34’ünün Afrika'da olduğuna dikkat çekerek, “Bu acı tabloda esas sorumlular, asırlar boyunca Afrika insanının kaynaklarını altınını, tüm madenlerini sömüren, o sömürgeci ülkelerdir. Nitekim Benin de yine sömürülen ülkelerden bir tanesiydi. Şimdi bağımsızlığına kavuşmuş bir Benin olarak kendi ayakları üzerinde kalkması bizim iftihar vesilemiz olacaktır” dedi.
Senegal'de yapılan Afrika'da Barış ve Güvenlik Forumu'nda, terörle etkin mücadele için aşırıcılığın yok edilmesi gerektiği mesajı verildi. Başkent Dakar'da düzenlenen forumun kapanışında konuşan Senegal Devlet Başkanı Macky Sall, aşırıcılığın İslam'la bir ilgisi olmadığını belirterek Müslüman ülkelerin bu yanlış algıyı ortadan kaldırması gerektiğine işaret etti.
Güney Afrika bölgesinde bulunan Lesotho Krallığından Lebo Matsoso, ülkesine dil eğitimi için gelen Türk öğrencilerin düzenlediği ihtida töreniyle Müslüman oldu. The House of Wisdom Education (Darul Hikmet Eğitim Vakfı)’nın Johannesburg’daki merkezinde Vakıf Direktörü Muhammed Musab Biçer tarafından organize edilen ihtida programı Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Yapılan duaları eşliğinde Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman olan Matsoso, "Ömer" ismini aldı.
Ekvator Ginesi'nin başkenti Malabo'da gerçekleştirilen 4. Afrika-Arap Zirvesi'nde, Libya'daki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ve başkenti Kudüs olan Filistin devletinin kurulmasına destek mesajı verildi. Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti'nin katılımının protesto edilmesi nedeniyle olaylı geçen zirvenin kapanış bildirisinde Arap ve Afrikalı liderler, Filistin halkına ve başkenti Kudüs olan Filistin devletinin kurulmasına destek verirken, İsrail'in Filistin topraklarını işgale devam etmesini kınadı. Libya'daki UMH ve Başkanlık Konseyi'ne de tam destek verdiklerini ifade eden liderler, Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi'ne (TM), 2015'te Fas'ın Suheyrat kentinde imzalanan Libya Siyasi Anlaşması'ndan doğan yükümlülüklerini yerine getirme çağrısı yaptı.
 4  ...
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam49
Toplam Ziyaret94017
Saat
Takvim
AFRİKA DERGİSİ