• https://www.twitter.com/AjansAfrika

ANASAYFA

Güney Afrika bölgesinde bulunan Lesotho Krallığından Lebo Matsoso, ülkesine dil eğitimi için gelen Türk öğrencilerin düzenlediği ihtida töreniyle Müslüman oldu. The House of Wisdom Education (Darul Hikmet Eğitim Vakfı)’nın Johannesburg’daki merkezinde Vakıf Direktörü Muhammed Musab Biçer tarafından organize edilen ihtida programı Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Yapılan duaları eşliğinde Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman olan Matsoso, "Ömer" ismini aldı.
Ekvator Ginesi'nin başkenti Malabo'da gerçekleştirilen 4. Afrika-Arap Zirvesi'nde, Libya'daki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ve başkenti Kudüs olan Filistin devletinin kurulmasına destek mesajı verildi. Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti'nin katılımının protesto edilmesi nedeniyle olaylı geçen zirvenin kapanış bildirisinde Arap ve Afrikalı liderler, Filistin halkına ve başkenti Kudüs olan Filistin devletinin kurulmasına destek verirken, İsrail'in Filistin topraklarını işgale devam etmesini kınadı. Libya'daki UMH ve Başkanlık Konseyi'ne de tam destek verdiklerini ifade eden liderler, Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi'ne (TM), 2015'te Fas'ın Suheyrat kentinde imzalanan Libya Siyasi Anlaşması'ndan doğan yükümlülüklerini yerine getirme çağrısı yaptı.
Fas Dışişleri Bakanlığı, 4. Afrika-Arap Zirvesi'nden çekilme kararı almalarının, "Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti" kastedilerek, Birleşmiş Milletler'e (BM) üye ülkeler haricinde zirveye katılım olduğunun öğrenilmesinin ardından gerçekleştiğini bildirdi.
Fas Dışişleri Bakanlığı, 4. Afrika-Arap Zirvesi'nden çekilme kararı almalarının, "Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti" kastedilerek, Birleşmiş Milletler'e (BM) üye ülkeler haricinde zirveye katılım olduğunun öğrenilmesinin ardından gerçekleştiğini bildirdi.
Eritre Dışişleri Bakanı Osman Salih Muhammed'in, Suriye, Libya ve Irak'ta yaşanan kargaşadan batıyı ve Amerika Birleşik Devletleri'ni (ABD) sorumlu tuttuğu bildirildi. Ekvator Ginesi başkenti Malabo'da, yarın başlayacak 4. Afrika-Arap Zirvesi'nden önce yapılan ve Afrika ile Arap dışişleri bakanlarının katıldığı toplantı sonrasında basına açıklama yapan Muhammed, "Suriye, Libya ve Irak'ta yaşanan kargaşadan batı ve ABD sorumludur." dedi.
15 Temmuz Darbe teşebbüsünden sonra tamamen ifşa olan FETÖ terörist yapılanmasının üyeleri başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere birçok ülkeye iltica talebinde bulunmaya başladılar. Bu ülkelerden biri de Güney Afrika Cumhuriyetidir. Güney Afrika Cumhuriyeti FETÖ yapılanmasının en güçlü olduğu ülkelerden biridir. Bu ülkedeki FETÖ’cülerin iltica talepleri ile ilgili süreçleri Johannesburg, Cape Town ve Durban şehirlerinde de şubeleri olan Turkuaz Harmoni Enstitüsü yardımıyla sürdürmektedirler. Bu Enstitü 2010 yılından bu yana Güney Afrikalı önde gelenlere Gülen Barış Ödülü vererek, Türkiye’ye tatile getirerek ve yerel gazetelerde yazmaları için satın alarak faaliyetlerini sürdürmekteydi.
Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Malefane, 15 Temmuz'daki darbe girişiminde Türk halkının mücadelesini en yakından anlayan ülkelerden biri olduklarını belirtti.
Libya krizini görüşmek üzere Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'daki Afrika Birliği merkezinde yapılan yüksek seviyeli toplantıda, tek çatı altında yeni bir ulusal hükümet ve ordunun kurulması çağrısında bulunuldu. Afrika Birliği Libya Yüksek Komitesinin, Libya'daki son durumu konuşmak ve kalıcı çözüm önerilerini ele almak için Afrikalı liderlerin bir araya geldiği toplantının sonuç bildirgesinde, kapsamlı yeni bir meclis oluşturulması için Tobruk'taki parlamento ile Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi arasında uzlaşı sağlanması, en kısa sürede yeni bir ulusal hükümet oluşturulması gerektiği ifade edildi.
Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, en temel insan hakkı konusunda sınıfta kalanların Türkiye’ye ders veremeyeceğini vurgulayarak, “Bir taraftan ekonomik çıkarlarınızla birçok Afrika ülkesinde fakirliği kronikleştireceksiniz, diğer yandan da fakirlik ve çatışmalardan kaçan mazlumların Akdeniz’de, Ege’de boğulmalarına ses çıkarmayacaksınız. Ondan sonra Aylan bebeği alacaksınız, dergilerinizin kapağına adeta bir sömürü aracı olarak kullanacaksınız” dedi.
Başbakan Binali Yıldırım, "Maalesef bu alçak terör örgütü (FETÖ) Türkiye'nin huzuruna, güvenliğine, istiklaline zarar vermekle kalmamış, Türkiye'nin dışarıdaki imajına da zarar vermiştir. Bu terör örgütünün yaptıklarının sadece Türkiye ile sınırlı olduğunu düşünürseniz, değerli dostlar büyük yanılgı içerisinde olursunuz." dedi.
 4  ...
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret66059
Saat
Takvim
AFRİKA DERGİSİ