• https://www.twitter.com/AjansAfrika

ANASAYFA

Somali'yi Anlamak konferansı Somali'den Sayın Musa Muhammad Dirie tarafından verilecektir.
Güney Afrika Dışişleri Bakanı Maite Nkoana-Mashabane, İsrail'in Filistin işgalini ülkesindeki ırk ayrımcılığı ve apartheid dönemine benzetti, "Filistinlilerin mücadelesi bizim mücadelemizdir" dedi.
Kamerun'un kuzeyinde patlak veren sıtma salgınında yaklaşık 800 kişinin öldüğü bildirildi. Kamerun Kamu Sağlığı Bakanlığı'na göre, sıtma salgınında 12 binden fazla kişi ağır hastalandı ve tedavi altına alındı.
Fransa, ekonomik nedenlerden ötürü Batı Afrika'da Gambiya dahil 10 büyükelçiliğini kapatma kararı aldı.
Birleşmiş Milletler, önümüzdeki yıl 2 milyon Zimbabvelinin gıda yardımına ihtiyacı olacağını duyurdu.
Ekonomide Avrupa birliğini örnek almaya çalışan Batı Afrika ülkeleri, Senegal’in başkenti Dakar’da bir araya geldi. Ekonomide Avrupa birliğini örnek almaya çalışan Batı Afrika ülkeleri, Senegal’in başkenti Dakar’da bir araya geldi. İki gün süren toplantılarda ortak gümrük biriliği konusunda konsensüs çıktı.
Afrika'nın en yaşlı lideri 89 yaşındaki Robert Mugabe, Zimbabve'de Çarşamba günü yapılan seçimlerde oyların yüzde 61'ini alarak 7. kez devlet başkanı seçildi. Mugabe taraftarları zaferi, muhalefet partisi Demokratik Değişim Hareketi'nin (MDC) bayrağının sarılı olduğu temsili bir tabuta omuz vererek kutladılar.
Somali'de Türk Büyükelçiliği ek binasına yapılan saldırı protesto edilerek, Türkiye ile dayanışma gösterisi düzenlendi. Başkent Mogadişu'nun Benadir ilçesinde düzenlenen gösteriye katılan yüzlerce Somalili, ellerinde Türk bayrakları ile "Türkiye çok yaşa. Düşmanlarına ölüm" yazılı pankartlar taşıdı.
Somali'de yapılan saldırıyla ilgili hedefin insani yardımlar olduğunu söyleyen Başbakan Yardımcısı Bozdağ, "Türkiye'nin yardımlarından rahatsız olanlar olabilir ama biz rahatsızlık vermeye devam edeceğiz" dedi.
 9  ...
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret82904
Saat
Takvim
AFRİKA DERGİSİ