• https://www.twitter.com/AjansAfrika

ANASAYFA

Birleşmiş Milletler, önümüzdeki yıl 2 milyon Zimbabvelinin gıda yardımına ihtiyacı olacağını duyurdu.
Ekonomide Avrupa birliğini örnek almaya çalışan Batı Afrika ülkeleri, Senegal’in başkenti Dakar’da bir araya geldi. Ekonomide Avrupa birliğini örnek almaya çalışan Batı Afrika ülkeleri, Senegal’in başkenti Dakar’da bir araya geldi. İki gün süren toplantılarda ortak gümrük biriliği konusunda konsensüs çıktı.
Afrika'nın en yaşlı lideri 89 yaşındaki Robert Mugabe, Zimbabve'de Çarşamba günü yapılan seçimlerde oyların yüzde 61'ini alarak 7. kez devlet başkanı seçildi. Mugabe taraftarları zaferi, muhalefet partisi Demokratik Değişim Hareketi'nin (MDC) bayrağının sarılı olduğu temsili bir tabuta omuz vererek kutladılar.
Somali'de Türk Büyükelçiliği ek binasına yapılan saldırı protesto edilerek, Türkiye ile dayanışma gösterisi düzenlendi. Başkent Mogadişu'nun Benadir ilçesinde düzenlenen gösteriye katılan yüzlerce Somalili, ellerinde Türk bayrakları ile "Türkiye çok yaşa. Düşmanlarına ölüm" yazılı pankartlar taşıdı.
Somali'de yapılan saldırıyla ilgili hedefin insani yardımlar olduğunu söyleyen Başbakan Yardımcısı Bozdağ, "Türkiye'nin yardımlarından rahatsız olanlar olabilir ama biz rahatsızlık vermeye devam edeceğiz" dedi.
AB'nin Somali politikalarını belirleyen resmi belgeye göre Türkiye, Afrika'ya 'bağımsız' yardımlarından ötürü kontrol altına alınması gereken bir ülke
Türkiye'nin Somali'deki varlığından rahatsız olan İngilizler yardım kuruluşlarına baskı yapmaya başladı. STK'lara, 'Siz yardım getirin. Biz dağıtırız' deniliyor. Mogadişu'ya ayak basan Türkler de havalimanında İngilizlerin talimatıyla fişleniyor.
Somali'nin başkenti Mogadişu'da Türk Büyükelçiliği'nin ek binasına düzenlenen bombalı saldırıda 1 özel harekat polisi şehit oldu.
Mısır'da halk yönetime el koyan orduya karşı sokağa döküldü. Cumhurbaşkanı Mursi'ye destek gösterileri devam ederken, en büyük destek ise El Ezher'in hocalarından geldi.
 9  ...
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret77317
Saat
Takvim
AFRİKA DERGİSİ