• https://www.twitter.com/AjansAfrika
GANA CUMHURBAŞKANI TÜRKİYE'DE

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sahraaltı Afrika'da bağımsızlığını kazanan ilk ülke olan Gana'nın bütün Afrika ülkeleri tarafından örnek alındığını belirterek, Gana Cumhurbaşkanı John Dramani Mahama'nın gerçekleştirdiği ziyaretin ardından Türkiye ile Gana arasındaki ilişkilerin her alanda daha ileri düzeye ulaşacağını söyledi. 

Cumhurbaşkanı Gül ve Gana Cumhurbaşkanı John Dramani Mahama, Çankaya Köşkü'ndeki görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler. 

"Değerli dostum" diye hitap ettiği Mahama ve heyetini Türkiye'de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek basın toplantısındaki konuşmasına başlayan Gül, Mahama'nın bakanlar ve çok sayıda işadamıylaTürkiye'de olduğunu vurguladı. 

Cumhurbaşkanı Gül, cumhurbaşkanı olarak yemin etmesinin ardından ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştiren Mahama'ya teşekkür etti. 

Gana'ya 2011 yılında gerçekleştirdiği ziyaretin tarihi değere sahip olduğunu, ilk kez bir Türk cumhurbaşkanının Gana'ya gittiğini dile getiren Gül, Mahama'nın da Gana'dan Türkiye'yi ziyaret eden ilk cumhurbaşkanı olduğunu vurguladı. 

Gana'nın Afrika için çok önemli ve anlamlı bir ülke olduğuna işaret eden Gül, "Çünkü Gana, 1957 yılında Sahraaltı Afrika'da ilk bağımsızlık kazanan ve ilk özgür devletini kuran bir ülkedir. Ondan sonra da demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü ve serbest piyasa ekonomisi şartlarını gerçekleştiren, o günden bugüne de istikrarlı bir ülkedir. Bu anlamda bütün Afrika ülkelerinin örnek aldığı bir ülkedir" diye konuştu. 


Türkiye'nin Gana ile ilişkilerinin başlangıcının 1957 yılına dayandığını, 1957'den 1981'e kadar ülkede Türkiye'nin daimi büyükelçisinin görev yaptığını hatırlatan Gül, 1981'de yılında hizmetlerine ara verilen büyükelçiliğin 2010 yılında tekrar açıldığını söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, 2012 yılında Gana'nın Ankara Büyükelçiliği'nin hizmete açılmasından duyduğu memnuniyeti de ifade etti. 

-"Ticaret hacmi 550 milyon dolara ulaştı"- 

Cumhurbaşkanı Gül, Mart 2011'de gerçekleştirdiği ziyaret sırasında kendisine çok sayıda işadamının eşlik ettiğini ve düzenlenen iş forumunda iki ülke işadamlarının birlikte çalışması konusunda teşvik edildiğini kaydederek, "Bunun neticesini bugün görmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. İki seneden daha az bir zaman içerisinde ticaretimiz yüzde 85 artmış ve 550 milyon dolara ulaşmıştır. Ayrıca birçok Türk işadamı da Gana'da yatırım yapmaya başlamıştır. Bunda Gana hükümetinin, Sayın Cumhurbaşkanı'nın destekleri çok büyüktür" değerlendirmesinde bulundu. 

Gana Parlamentosu'na hitap ettiğini de hatırlatan Gül, kendisine Gana'da gösterilen ilgiye teşekkür etti. 

Mahama ile gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmelerde iki ülke ilişkilerini her alanda geliştirme kararı aldıklarına işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, imzalanan anlaşmaların da bu kararın göstergesi olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, "Ben de Akra'dayken bir çok anlaşmalar imzalamıştık. Onların hepsi Türkiye'de onaylanmış, devreye girmiştir. Dolayısıyla ilişkilerimizin altyapısı neredeyse tamamlanmak üzeredir. İnanıyorum ki yakında yatırımların teşviki, yatırımların korunması gibi önemli anlaşmalar da imzalanacaktır" dedi. 

Mahama'nın Ankara'daki temaslarının ardından yarın İstanbul'da iş forumu toplantısına katılacağını belirten Cumhurbaşkanı Gül, "Mahama'nın ziyaretinin tarihi bir ziyaret olduğunu herkese hatırlatmak isterim ve inanıyorum ki bu ziyaretten çok kısa süre sonra Türkiye ile Gana arasındaki ilişkiler her alanda çok daha ileri düzeye ulaşacaktır" sözleriyle konuşmasını bitirdi. -İki ülke arasında çeşitli anlaşmalar imzalandı- 

Basın toplantısı öncesinde cumhurbaşkanlarının huzurunda Türkiye ile Gana arasında çeşitli konularda anlaşmalar imzalandı. "Türkiye ile Gana Arasında Serbest Bölgeler Alanında İşbirliği ve Teknik Destek Sağlanmasına İlişkin Mutabakat Zaptı"na Türkiye adına Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Türkiye ile Gana Arasında Savunma Sanayi İşbirliği Anlaşması"na Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Gana adına da mevkidaşları imza koydu. 

"Türkiye Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi ile Gana Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Merkezi Arasında İşbirliğine İlişkin Mutabatak Zaptı" ve 

"Türkiye ile Gana Arasında Kültür, Eğitim, Bilim, Basın-Yayın, Gençlik ve Spor Alanlarında İşbirliği Anlaşması"nı Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu imzaladı. Ayrıca Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile Gana Ulusal Küçük Ölçekli Endüstriler Kurulu arasında mutabakat zaptı da imzalandı. 

İmza töreni ve basın toplantısı, Çankaya Köşkü'ndeki basın toplantısı salonunun tadilatı nedeniyle güven mektuplarının sunulduğu Küçük Resepsiyon Salonu'nda yapıldı. 

  
1806 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret91916
Saat
Takvim
AFRİKA DERGİSİ