• https://www.twitter.com/AjansAfrika

ANASAYFA

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Afrika Stratejik Araştırmalar Merkezi (AFSAM) “Bir Osmanlı Âlimi Ebubekir Efendi’nin Güney Afrika’ya Gönderilişinin 150. Yılı Anısına" ‘Uluslararası Güney Afrika – Türkiye İlişkileri’ Konulu panel düzenlemektedir. Panel ile Ebubekir Efendi'nin mirasının hatırlanması sağlanacak, Türkiye ile Güney Afrika arasındaki ilişkilerin tarihi geçmişine atıfta bulunarak bu ilişkilerin iki ülkenin ve hatta Güney Afrika bölgesi ile ilişkilerin geleceğinin şekillenmesine sosyo-kültürel ve siyasal bağlamda katkıları değerlendirilecektir.
Afrika Stratejik Araştırmalar Merkezi (AFSAM) tarafından hazırlanan, İstanbul Medeniyet Üniversitesi tarafından akademik olarak desteklenen “Bir Osmanlı Âlimi Ebubekir Efendi’nin Güney Afrika’ya Gönderilişinin 150. Yılı Sempozyumu” sona erdi. "Tarihe not düşen" bu sempozyum, T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından da desteklenmiştir.
Afrika Derneği ve Afrika Stratejik Araştırmalar Merkezi 27 Aralık 2012 Perşembe günü İstanbul Ottoman's Life Otel'de “Bir Osmanlı Âlimi Ebubekir Efendi’nin Güney Afrika’ya Gönderilişinin 150. Yılı Münasebetiyle Uluslararası Türkiye-Güney Afrika İlişkileri Sempozyumu” düzenlemektedir. Sempozyum T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı desteğiyle gerçekleştirilmektedir.
Güney Afrika'daki ırk ayrımcılığıyla mücadelenin sembol ismi eski Cumhurbaşkanı Nelson Mandela'nın hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma'nın sözcüsü tarafından yapılan yazılı açıklamada, Mandela'nın durumunun iyi olduğu ve ilerlemiş yaşıyla bağlantılı tıbbi bakım aldığı belirtildi.
Gana'da yapılan devlet başkanı seçiminin galibi, Temmuz 2012'den bu yana devlet başkanlığı görevini yürüten John Dramani Mahama oldu.
Mali'de Başbakan Cheick Modibo Diarra, cunta tarafından tutuklandıktan saatler sonra istifa ettiğini açıkladı. Diarra, ülkenin kuzeyindeki İslâmcı direnişçilere karşı askeri operasyona güçlü destek vermişti.
ADDİS Afrika Birliği Somali Misyonu (AMISOM) ve Somali ordusunun, terör örgütü Eş-Şebab'ın kontrolündeki yerleşim yerlerinin geri alınması amacıyla büyük çaplı operasyon hazırlığında olduğu bildirildi. AMISOM'un resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, AMISOM ve Somali ordusu yetkililerinin başkent Mogadişu'da görüştükleri ve Eş-Şebab'a yönelik geniş kapsamlı askeri operasyon kararı aldıkları belirtildi.
Toplantıda yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Mahmud’u ve heyetini ülkemizde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, Cumhurbaşkanı Mahnmud’un 10 Eylül 2012 tarihinde göreve gelmesinden sonra yurt dışına ilk resmî ziyaretini ülkemize gerçekleştirdiğine dikkat çekti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile görüştü.
İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyelerinden ve Çad'ın başkenti Encemine'ye Büyükelçi olarak atanan Hocamız Profesör Ahmet KAVAS’ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına sabrı cemil niyaz ediyoruz.
... 11 ...
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret65615
Saat
Takvim
AFRİKA DERGİSİ