• https://www.twitter.com/AjansAfrika

ANASAYFA

Afrika'daki sömürgecilik geçmişi resmen sona ermiş olsa da, Fransa bölge ülkelerinde siyasi ve askeri varlığını devam ettirmek için halen yoğun bir çaba içerisinde. Askeri müdahaleler Fransa'nın bölgedeki nüfuzunu sürdürmesinin en önemli boyutunu teşkil ediyor.
Tulle kentine yaptığı ziyaret sırasında konuşan Hollande, “Terörü tamamen ortadan kaldıracak süre ne kadar gerekliyse, Fransa da Mali'de o kadar kalacak” ifadesini kullandı.
ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Mali'deki işgalin Fransa'ya ait bir savaş olmadığını iddia etti. Roma'da bulunan Panetta, ABD Büyükelçiliği'nde yaptığı açıklamada, komik bir şekilde ''Mali'de Fransız savaşının söz konusu olduğunu düşünmüyorum, burada uluslararası çaba gerekli'' dedi. Panetta, amacın Afrika güçlerine bölgede kontrolü sağlama imkânı vermek olduğunu da iddia etti.
Küresel Yeni Sömürgeciliğin baş aktörlerinden eli kanlı, tarihi soykırımlarla dolu vahşi Fransa'nın Mali'ye saldırılarını kınıyoruz.
Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Afrika Stratejik Araştırmalar Merkezi (AFSAM) “Bir Osmanlı Âlimi Ebubekir Efendi’nin Güney Afrika’ya Gönderilişinin 150. Yılı Anısına" ‘Uluslararası Güney Afrika – Türkiye İlişkileri’ Konulu panel düzenlemektedir. Panel ile Ebubekir Efendi'nin mirasının hatırlanması sağlanacak, Türkiye ile Güney Afrika arasındaki ilişkilerin tarihi geçmişine atıfta bulunarak bu ilişkilerin iki ülkenin ve hatta Güney Afrika bölgesi ile ilişkilerin geleceğinin şekillenmesine sosyo-kültürel ve siyasal bağlamda katkıları değerlendirilecektir.
Afrika Stratejik Araştırmalar Merkezi (AFSAM) tarafından hazırlanan, İstanbul Medeniyet Üniversitesi tarafından akademik olarak desteklenen “Bir Osmanlı Âlimi Ebubekir Efendi’nin Güney Afrika’ya Gönderilişinin 150. Yılı Sempozyumu” sona erdi. "Tarihe not düşen" bu sempozyum, T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından da desteklenmiştir.
Afrika Derneği ve Afrika Stratejik Araştırmalar Merkezi 27 Aralık 2012 Perşembe günü İstanbul Ottoman's Life Otel'de “Bir Osmanlı Âlimi Ebubekir Efendi’nin Güney Afrika’ya Gönderilişinin 150. Yılı Münasebetiyle Uluslararası Türkiye-Güney Afrika İlişkileri Sempozyumu” düzenlemektedir. Sempozyum T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı desteğiyle gerçekleştirilmektedir.
Güney Afrika'daki ırk ayrımcılığıyla mücadelenin sembol ismi eski Cumhurbaşkanı Nelson Mandela'nın hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma'nın sözcüsü tarafından yapılan yazılı açıklamada, Mandela'nın durumunun iyi olduğu ve ilerlemiş yaşıyla bağlantılı tıbbi bakım aldığı belirtildi.
Gana'da yapılan devlet başkanı seçiminin galibi, Temmuz 2012'den bu yana devlet başkanlığı görevini yürüten John Dramani Mahama oldu.
Mali'de Başbakan Cheick Modibo Diarra, cunta tarafından tutuklandıktan saatler sonra istifa ettiğini açıkladı. Diarra, ülkenin kuzeyindeki İslâmcı direnişçilere karşı askeri operasyona güçlü destek vermişti.
... 11 ...
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam12
Toplam Ziyaret77316
Saat
Takvim
AFRİKA DERGİSİ