• https://www.twitter.com/AjansAfrika

ANASAYFA

AB'nin Somali politikalarını belirleyen resmi belgeye göre Türkiye, Afrika'ya 'bağımsız' yardımlarından ötürü kontrol altına alınması gereken bir ülke
Türkiye'nin Somali'deki varlığından rahatsız olan İngilizler yardım kuruluşlarına baskı yapmaya başladı. STK'lara, 'Siz yardım getirin. Biz dağıtırız' deniliyor. Mogadişu'ya ayak basan Türkler de havalimanında İngilizlerin talimatıyla fişleniyor.
Somali'nin başkenti Mogadişu'da Türk Büyükelçiliği'nin ek binasına düzenlenen bombalı saldırıda 1 özel harekat polisi şehit oldu.
Mısır'da halk yönetime el koyan orduya karşı sokağa döküldü. Cumhurbaşkanı Mursi'ye destek gösterileri devam ederken, en büyük destek ise El Ezher'in hocalarından geldi.
İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Eklemeddin İhsanoğlu bir özel televizyon kanalında Gazeteci Taha Akyol'un sunduğu Eğrisiyle Doğrusuyla programına katıldı. Mısır'daki darbeyi değerlendiren İhsanoğlu, darbe yapanlara karşı herhangi bir tavır koymazken, darbe ile görevden alınan Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'ye eleştiriler getirdi. İhsanoğlu'nun Mursi'yi eleştirmesi kamuoyunda tepkileri çekti.
Avrupa Birliği, Mısır'daki askerî darbeden sonra ülkenin üyeliğini askıya alan ve müdahaleyi kınayan Afrika Birliği ile mukayese edilmemesini istedi.
Mısır'da yaşanan askeri darbe pek çok ülke tarafından görmezden gelinirken acil toplanan Afrika Birliği (AU) Barış ve Güvenlik Konseyi Kahire'nin üyeliğini askıya aldı.
Mısır'da ordunun geçici cumhurbaşkanı ilan ettiği Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur, bir Hıristiyan. Böylece 1400 yıl sonra Mısır'a ilk defa bir Hıristiyan cumhurbaşkanı oldu.
ABD, Nijer ya da Burkino Faso'ya insansız savaş uçağı kontrol üssü kurmak için çalışmalara başladı Amerikan Savunma Bakanlığı, bölgedeki El-Kaide'yi kontrol maksadıyla Kuzeybatı Afrika'da insansız uçakların kontrol edilebileceği bir hava üssü kurmayı planlıyor.
Fransa'nın Mali'ye askeri müdahalesi ikinci haftasına girerken ABD de bölgeye askeri olarak yerleşmek için harekete geçti. Pentagon, Mali'ye Afrika'nın en büyük insansız hava aracı merkezini kuruyor. 300 askerin görev alacağı üs, Almanya'dan yönetilecek.
... 10 ...
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret82904
Saat
Takvim
AFRİKA DERGİSİ