• https://www.twitter.com/AjansAfrika

ANASAYFA

Birleşmiş Milletler, Mozambik'teki sel felaketi nedeniyle 150 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını açıkladı.
İşgalci Fransız uçakları ilk defa şeriatla hükmeden İslami grupların elinde bulunan Timbuktu’yu bombaladı. Bombardıman sonucu Ensaru’d Din cemaati saflarından yaralananlar oldu. Şehrin dört bir yanında elektrik kesildi. Fransız uçakları geçtiğimiz Cumartesi gecesi işgalin başladığı onlarca günden bu yana ilk defa Timbuktu’yu bombaladı.
Kuzey Mali'de silahlı mücadele veren Ensaruddin Hareketi'ne bağlı bir grup, yönetici Alghabass Ag Intallah'ın önderliğinde ayrıldıklarını ve 'Azavad İslami Hareketi'ni kurduklarını açıkladı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sahraaltı Afrika'da bağımsızlığını kazanan ilk ülke olan Gana'nın bütün Afrika ülkeleri tarafından örnek alındığını belirterek, Gana Cumhurbaşkanı John Dramani Mahama'nın gerçekleştirdiği ziyaretin ardından Türkiye ile Gana arasındaki ilişkilerin her alanda daha ileri düzeye ulaşacağını söyledi.
Afrika'daki sömürgecilik geçmişi resmen sona ermiş olsa da, Fransa bölge ülkelerinde siyasi ve askeri varlığını devam ettirmek için halen yoğun bir çaba içerisinde. Askeri müdahaleler Fransa'nın bölgedeki nüfuzunu sürdürmesinin en önemli boyutunu teşkil ediyor.
Tulle kentine yaptığı ziyaret sırasında konuşan Hollande, “Terörü tamamen ortadan kaldıracak süre ne kadar gerekliyse, Fransa da Mali'de o kadar kalacak” ifadesini kullandı.
ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Mali'deki işgalin Fransa'ya ait bir savaş olmadığını iddia etti. Roma'da bulunan Panetta, ABD Büyükelçiliği'nde yaptığı açıklamada, komik bir şekilde ''Mali'de Fransız savaşının söz konusu olduğunu düşünmüyorum, burada uluslararası çaba gerekli'' dedi. Panetta, amacın Afrika güçlerine bölgede kontrolü sağlama imkânı vermek olduğunu da iddia etti.
Küresel Yeni Sömürgeciliğin baş aktörlerinden eli kanlı, tarihi soykırımlarla dolu vahşi Fransa'nın Mali'ye saldırılarını kınıyoruz.
Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Afrika Stratejik Araştırmalar Merkezi (AFSAM) “Bir Osmanlı Âlimi Ebubekir Efendi’nin Güney Afrika’ya Gönderilişinin 150. Yılı Anısına" ‘Uluslararası Güney Afrika – Türkiye İlişkileri’ Konulu panel düzenlemektedir. Panel ile Ebubekir Efendi'nin mirasının hatırlanması sağlanacak, Türkiye ile Güney Afrika arasındaki ilişkilerin tarihi geçmişine atıfta bulunarak bu ilişkilerin iki ülkenin ve hatta Güney Afrika bölgesi ile ilişkilerin geleceğinin şekillenmesine sosyo-kültürel ve siyasal bağlamda katkıları değerlendirilecektir.
Afrika Stratejik Araştırmalar Merkezi (AFSAM) tarafından hazırlanan, İstanbul Medeniyet Üniversitesi tarafından akademik olarak desteklenen “Bir Osmanlı Âlimi Ebubekir Efendi’nin Güney Afrika’ya Gönderilişinin 150. Yılı Sempozyumu” sona erdi. "Tarihe not düşen" bu sempozyum, T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından da desteklenmiştir.
... 10 ...
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret62862
Saat
Takvim
AFRİKA DERGİSİ