• https://www.twitter.com/AjansAfrika

ANASAYFA

Mısır'da yaşanan askeri darbe pek çok ülke tarafından görmezden gelinirken acil toplanan Afrika Birliği (AU) Barış ve Güvenlik Konseyi Kahire'nin üyeliğini askıya aldı.
Mısır'da ordunun geçici cumhurbaşkanı ilan ettiği Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur, bir Hıristiyan. Böylece 1400 yıl sonra Mısır'a ilk defa bir Hıristiyan cumhurbaşkanı oldu.
ABD, Nijer ya da Burkino Faso'ya insansız savaş uçağı kontrol üssü kurmak için çalışmalara başladı Amerikan Savunma Bakanlığı, bölgedeki El-Kaide'yi kontrol maksadıyla Kuzeybatı Afrika'da insansız uçakların kontrol edilebileceği bir hava üssü kurmayı planlıyor.
Fransa'nın Mali'ye askeri müdahalesi ikinci haftasına girerken ABD de bölgeye askeri olarak yerleşmek için harekete geçti. Pentagon, Mali'ye Afrika'nın en büyük insansız hava aracı merkezini kuruyor. 300 askerin görev alacağı üs, Almanya'dan yönetilecek.
Birleşmiş Milletler, Mozambik'teki sel felaketi nedeniyle 150 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını açıkladı.
İşgalci Fransız uçakları ilk defa şeriatla hükmeden İslami grupların elinde bulunan Timbuktu’yu bombaladı. Bombardıman sonucu Ensaru’d Din cemaati saflarından yaralananlar oldu. Şehrin dört bir yanında elektrik kesildi. Fransız uçakları geçtiğimiz Cumartesi gecesi işgalin başladığı onlarca günden bu yana ilk defa Timbuktu’yu bombaladı.
Kuzey Mali'de silahlı mücadele veren Ensaruddin Hareketi'ne bağlı bir grup, yönetici Alghabass Ag Intallah'ın önderliğinde ayrıldıklarını ve 'Azavad İslami Hareketi'ni kurduklarını açıkladı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sahraaltı Afrika'da bağımsızlığını kazanan ilk ülke olan Gana'nın bütün Afrika ülkeleri tarafından örnek alındığını belirterek, Gana Cumhurbaşkanı John Dramani Mahama'nın gerçekleştirdiği ziyaretin ardından Türkiye ile Gana arasındaki ilişkilerin her alanda daha ileri düzeye ulaşacağını söyledi.
Afrika'daki sömürgecilik geçmişi resmen sona ermiş olsa da, Fransa bölge ülkelerinde siyasi ve askeri varlığını devam ettirmek için halen yoğun bir çaba içerisinde. Askeri müdahaleler Fransa'nın bölgedeki nüfuzunu sürdürmesinin en önemli boyutunu teşkil ediyor.
Tulle kentine yaptığı ziyaret sırasında konuşan Hollande, “Terörü tamamen ortadan kaldıracak süre ne kadar gerekliyse, Fransa da Mali'de o kadar kalacak” ifadesini kullandı.
... 10 ...
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret66060
Saat
Takvim
AFRİKA DERGİSİ